Dragon 2 – informacje o teście systemu ratunkowego w locie

0

Pojawiły się pierwsze informacje na temat testu systemu ratunkowego w locie kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku.

Jednym z krytycznych elementów bezpieczeństwa lotu załogowego jest możliwość ucieczki pojazdu w trakcie startu. Gdyby w trakcie lotu doszło do awarii rakiety nośnej pojazd musi bardzo szybko się od niej oddzielić, ratując załogę przed kryzysową sytuacją. W przypadku dwóch budowanych obecnie kapsuł nowej generacji – Dragon 2 i CST-100 Starliner – NASA ustanowiła wysokie wymagania bezpieczeństwa.

Zanim dojdzie do pierwszego lotu załogowego kapsuły Dragon 2, firma SpaceX została zobowiązana do przeprowadzenia testu systemu ratunkowego w locie. Pod koniec listopada 2018 roku pojawiły się pierwsze informacje na temat tego testu. Ich źródłem jest szkic dokumentu dotyczący testu i jego ewentualnego wpływu na środowisko, stworzony na potrzeby agencji NASA, (amerykańskiej) Federalnej Administracji Lotnictwa FAA oraz sił lotniczych USAF.

Z dokumentu wynika, że test systemu ratunkowego w locie kapsuły Dragon 2 będzie mieć następujący przebieg:

  • użyty zostanie niezmodyfikowany pierwszy stopień rakiety Falcon 9 (Block 5),
  • drugi stopień Falcona 9 będzie miał tę samą strukturę co obecnie używane, ale nie zostanie wyposażony w silnik Merlin 1D, przez co nie będzie aktywny,
  • rakieta podąży po standardowej trajektorii lotu ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) za wyjątkiem azymutu startu,
  • praca pierwszego stopnia zostanie przerwana wcześniej (zasymulowana zostanie utrata ciągu od silników rakietowych), co powinna wykryć kapsuła Dragon 2 i wykonać separację,
  • Dragon 2 użyje silniczków SuperDraco do oddalenia się od rakiety Falcon 9,
  • separacja powinna nastąpić około 83-100 sekund od startu, na wysokości pomiędzy 14,6 a 27,8 km. W tym momencie rakieta będzie poruszać się z prędkością naddźwiękową.

W tym scenariuszu rakieta Falcon 9 po separacji kapsuły Dragon 2 nie będzie kontrolować swego lotu. Jest możliwe, że krótko po separacji Dragona 2 dojdzie do eksplozji rakiety Falcon 9. W tym locie wykorzystana będzie kapsuła Dragon 2 w swojej ostatecznej konfiguracji lotnej, ze wszystkimi systemami i subsystemami krytycznymi dla tego testu. Pozostałe systemy i subsystemy zostaną albo usunięte albo uproszczone dla zredukowania ilości prac przygotowawczych do lotu.

6 maja 2015 – pad abort kapsuły Dragon 2

6 maja 2015 roku firma SpaceX przeprowadziła pierwszy test systemu ratunkowego. Tamten test był typu “pad abort”, czyli symulacją ucieczki kapsuły z wyrzutni startowej. Taka sytuacja może nastąpić jeszcze przed startem, np. w podczas nieprawidłowego zapłonu silników lub niebezpiecznej sytuacji podczas tankowania rakiety Falcon 9.

Pierwszy test systemu ratunkowego kapsuły Dragon 2 – 6 maja 2015 / Credits – SpaceX

Plany na 2019 rok

Pierwszy, bezzałogowy lot Dragona 2 (oznaczony SpX-DM-1) jest obecnie planowany na 7 stycznia 2019. W tym locie Dragon 2 dotrze do ISS. Celem misji będzie przetestowanie wszystkich etapów lotu i procedur dla lotów załogowych. Czas trwania misji SpX-DM1 wyniesie około dwóch tygodni. Końcowym etapem lotu będzie pomyślne wodowanie kapsuły Dragon 2 u wybrzeży Kalifornii.

Po udanej misji SpX-DM1 oraz udanym teście systemu ratunkowego w locie dojdzie do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa. Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

(NSF, PFA)

Comments are closed.