Początek pracy HP3

0

W nocy z 26 na 27 lutego instrument HP3 rozpocznie wbijanie się w grunt marsjański. W budowie instrumentu HP3 uczestniczyli inżynierowie z Polski.

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot do Czerwonej Planety trwał pół roku i 26 listopada 2018 InSight wszedł w atmosferę Marsa. W czasie krótszym niż siedem minut lądownik spowolnił z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. Lądowanie nastąpiło o 20:47 CET, a o 20:54 CET pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie dotarł do Ziemi.

InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

W ciągu pierwszych miesięcy od lądowania wykonano szereg prac przygotowawczych do długoterminowych badań Marsa. 12 lutego 2019, na powierzchni Marsa postawiony został instrument Heat Flow and Physical Properties Package (HP3). Ten instrument znalazł się w odległości ok. jednego metra od lądownika InSight.

HP3 jest już gotowy do pracy. W nocy z 26 na 27 lutego zostanie wysłana komenda do rozpoczęcia procesu wbijania się “młotka” HP3 w grunt marsjański. 27 lutego około godziny 18:00 CET powinniśmy otrzymać informacje o wyniku pierwszego wbijania się w powierzchnię Czerwonej Planety.

Zasada działania instrumentu HP3 / Credits – German Aerospace Center, DLR

W trakcie pracy HP3 wbije się do głębokości 5 metrów w marsjański grunt. Jest to znacznie głębiej niż wcześniejsze misje – lądowniki Viking dotarły do głębokości około 22 centymetrów zaś lądownik Phoenix wykonał “wykopki” do głębokości około 18 centymetrów.

Część penetratora HP3 została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.