InSight – plan podniesienia HP3

1

NASA postanowiła zmienić pozycję instrumentu HP3 marsjańskiej misji InSight. W skład tego instrumentu wchodzi zbudowany w Polsce “Kret”.

Lądownik Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

W ciągu pierwszych miesięcy od lądowania wykonano szereg prac przygotowawczych do długoterminowych badań Marsa. 12 lutego 2019, na powierzchni Marsa postawiony został instrument Heat Flow and Physical Properties Package (HP3). Ten instrument znalazł się w odległości ok. jednego metra od lądownika InSight.

Częścią instrumentu jest “Kret”, którego zdaniem jest zagłębianie (wbijanie) się w grunt marsjański. Cel na tę misję to wbicie do 5 metrów wgłąb marsjańskiego gruntu. Pierwsze wbijanie Kreta w marsjański grunt nastąpiło pod koniec lutego. Nie zakończyło się ono sukcesem i w marcu pojawiły się kolejne problemy, które spowodowały zatrzymanie procesu wbijania.

Przez kolejne dwa miesiące inżynierowie z DLR oraz z NASA wspólnie próbowali zrozumieć istotę problemu z instrumentem HP3. Ostatecznie, na początku czerwca postanowiono przesunąć strukturę HP3. Poniższe nagranie prezentuje koncepcję zmiany pozycji HP3.

Plany zmiany pozycji HP3 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Operacja podniesienia HP3 będzie bardzo delikatnym zadaniem. Zaplanowano trzy etapy i w każdym z nich zostaną wykonane drobne ruchy. Pomiędzy etapami nastąpi analiza danych, dzięki czemu zostanie zrozumiana pozycja Kreta częściowo wbitego w marsjański grunt.

Gdy pozycja zostanie ustalona, wówczas za pomocą “łyżki” lądownika (zainstalowanej na końcu ramienia robotycznego InSight), zostanie wykonane “utwardzenie” gruntu w pobliżu Kreta. Efektem tego działania powinno być zwiększenie tarcia pomiędzy Kretem a marsjańskim gruntem. W konsekwencji Kret powinien być w stanie ponownie zacząć wbijać się w grunt Czerwonej Planety.

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits - Astronika
Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits – Astronika

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)


Jeden komentarz

  1. czy nie lepiej by było za pomocą “łyżki” odkopać kreta a potem go przenieść w inne miejsce?