POLSA – odwołanie wiceprezesa ds. obronnych

6

Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w dniu 5 czerwca, że pułkownik Suszyński został odwołany z dniem 31 maja 2018 r. z funkcji wiceprezesa ds. obronnych.

Pierwszym Prezesem POLSA był prof. Marek Banaszkiewicz. Początkowo, od listopada 2014 profesor Banaszkiewicz tymczasowo kierował POLSA, aż do formalnego wyboru na tę stanowisko w maju 2015. Funkcję Prezesa sprawował do 7 października 2016 roku. Od tego czasu Pełniącym Obowiązki Prezesa POLSA sprawował pułkownik Piotr Suszyński.

Podpisanie umowy na przygotowanie studium wykonalności dotyczące przyszłościowych technik i technologii kosmicznych / Mat. własne POLSA

Podpisanie umowy na przygotowanie studium wykonalności dotyczące przyszłościowych technik i technologii kosmicznych / Mat. własne POLSA

Od października 2016 do marca 2018 pułkownik Piotr Suszyński był głównym reprezentantem POLSA. Z pewnością nie był to “łatwy” czas dla tej Agencji. Kolejne konkursy na prezesa POLSA pozostawały bez rozstrzygnięcia, pojawił się także nowy projekt ustawy o tej Agencji, który znacznie zmieniał strukturę tego podmiotu. W lipcu 2017 opublikowany został także raport NIK, który wykazał szereg nieprawidłowości w POLSA. Z drugiej strony, zawiązane zostały nowe partnerstwa, m.in. współpraca z Meksykańską Agencją Kosmiczną. Tego typu kontakty w przyszłości mogą być bardzo pomocne dla polskiego sektora kosmicznego. Wykonane zostały różne przeglądy technologiczne, w tym studium wykonalności dotyczące Przyszłościowych technik i technologii kosmicznych.

Trzynastego marca 2018 zakończył się proces wyboru prezesa POLSA. Na stanowisko został wybrany dr hab. Grzegorz Brona. Niespełna trzy miesiące później, Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w dniu 5 czerwca, że pułkownik Suszyński został odwołany z dniem 31 maja 2018 r. z funkcji wiceprezesa ds. obronnych. Do czasu wyboru nowego wiceprezesa obowiązki przejął prezes Grzegorz Brona.

Co ciekawe, wydaje się, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy o POLSA wygasną również stosunki pracy ze wszystkimi pozostałymi pracownikami tej Agencji. Ten nie będzie dotyczył prezesa Brony. Oznacza to, że POLSA rozpocznie praktycznie “od nowa” swoją działalność.

(POLSA)

6 komentarzy

 1. Polska Agencja Kosmiczna – już w nazwie coś nie pasuje 😀 sprawa niestety poważna bo marnują się nasze pieniądze

 2. Formalnego wyboru na te stanowisko… Pelniacym obowiazki prezesa sprawowal… wygasna stosunki pracy (…) ten nie bedzie dotyczyl prezesa…Kali jesc mieso… Ratunku czy to czytal ktokolwiek znajacy jezyk polski zanim opublikowano tekst? Brak polskich znakow to wina klawiatury na ktorej teraz pisze.

 3. Czyli przez 4 lata nie zrobili kompletnie nic i będą zaczynać od nowa.
  Czy tym ludziom nie wstyd pracować w taki sposób?
  Pisałem wiele razy, że tak będzie.
  Teraz na pewno zlecą jeszcze bardziej abstrakcyjne studia wykonalności i podejmą współpracę z jeszcze większymi rekinami kosmicznego biznesu niż Meksyk.
  Tylko tym razem nie będzie raportu o nieprawidłowościach…

  Pytanie, czy wobec tych ludzi zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje służbowe?
  Dodam, że odwołanie wszystkich po kilku latach pobierania wypłat to nie są konsekwencje…
  Całe szczęście, że zajmowali się nierealnymi sprawami, z góry skazanymi na niepowodzenie i nikt z tego powodu nie ucierpiał.

  • 123– Racja 102%., to jest tylko pozbywanie się Budżetowych mil.zł., a ta współpraca powinna być z Niemiecką Agencją Kosmiczną.

   • Z jaką niemiecką?
    Rosja zamknęła nasze programy rakietowe.
    Niemcom teź nie interes, żebyśmy wysyłali własne rakiety.