Raport NIK o POLSA opublikowany

7

Dziewiętnastego lipca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący działań Polskiej Agencji Kosmicznej.

Przyszłość agencji

Od kilku miesięcy trwa dyskusja dotycząca przyszłości Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Do dziś nie został wybrany nowy Prezes tej agencji i jednocześnie trwają prace nad nową ustawą, która ma określić kształt POLSA i jej relacje z innymi podmiotami rządowymi. W ostatniej zaproponowanej nowelizacji ustawy nadzór nad Agencją miałby przejść pod Ministerstwo Rozwoju.

Jednocześnie w ostatnich miesiącach często w polskiej prasie pojawiły się informacje na temat różnych nieprawidłowości POLSA. Informowały one również o przeprowadzonej przez NIK kontroli wewnątrz agencji, które wskazywały na szereg uchybień finansowych. Pełen raport ten został opublikowany 19 lipca. Jest on dostępny pod tym linkiem.

Lista nieprawidłowości

Raport odnosi się do kwestii finansowych w POLSA, które w kilku przypadkach zostały negatywnie ocenione. Jednym z takich wydatków był dość zaskakujący “zakup bieżni elektrycznej”, wg NIK wykonany z naruszeniem postanowień regulaminu zamówień publicznych. Negatywnie również oceniono część działań starego oraz nowego kierownictwa.

Jednocześnie NIK uznał, że w kontrolowanym okresie struktura organizacyjna Agencji była niezgodna z tą określoną w statucie POLSA.

Warto tu także dodać, że po kontroli NIK doszło do wykonania kilku działań naprawczych wewnątrz agencji, takich jak m.in. poprawienie formy akceptacji wydatków, wprowadzenie nowych zasad podpisywania umów ze zleceniodawcami oraz sprawdzania wystawionych faktur. Rozpoczęto też prace nad zmianą polityki rachunkowości i zaplanowano wdrożenie nowej procedury dotyczącej wyjazdów służbowych i zagranicznych.

Funkcję pierwszego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej sprawował Prof Marek Banaszkiewicz. Od 7 października 2016 to stanowisko jest nieobsadzone, a Pełniącym Obowiązki Prezesa POLSA jest pułkownik Piotr Suszyński. Zarówno pierwszy, jak i drugi konkurs zakończyły się bez rozstrzygnięcia. W wyniku trzeciego konkursu, w połowie maja wyłoniono nazwiska trzech kandydatów: prof. Józefa Modelskiego, dra Jakuba Ryzenki oraz płk Piotra Suszyńskiego. Od tego czasu jednak, zajmująca się wyborem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie udzieliła informacji, który z nich zostanie nowym prezesem.

7 komentarzy

 1. Polskiej Agencji Kosmicznej wiele brakuje. Ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą i dajmy kredyt zaufania Morawieckiemu.

 2. “Zakup bieżni elektrycznej” akurat można uzasadnić – to przecież narzędzie treningowe dla naszych dzielnych polonautów…

  Taki mały sarkazm z rana 🙂

  Tak trzymać Polska Agencja Ko(s)miczna, jeśli jeszcze jacyś naiwniacy myślą, że coś z tego będzie to gratuluję kontaktu z rzeczywistością…

  • Przytoczenie “zakupu bieżni” miało chyba na celu przedstawienie kontroli NIK jako czepialstwa.

   Fragmenty za KomupterŚwiat:
   “Raport jest negatywny i gani to, co robiło kierownictwo agencji. Wydano wiele pieniędzy, a niewiele zarobiono.”

   “(…) Polska Agencja Kosmiczna wydała 10 mln złotych. Połowa tej kwoty została przeznaczona na pensje. Pozostałe pieniądze kierownictwo wydało na ubezpieczenia pracowników, wypłacenie nadgodzin i ekwiwalentów oraz na pokrycie kosztów podróży. Na same bilety lotnicze wydano ponad 200 tysięcy złotych i odbyło się to wbrew ustawie o zamówieniom publicznym.”

   Ciekawe czy i ten wpis zostanie usunięty przez redakcję kosmonauty, jako niepoprawny politycznie…

   • Ja nie odczytałem potępienia bieżni jako czepialstwa. Na etapie startupu żyje się z pudełek póki najważniejsze rzeczy nie zaczną działać. Wygląda na to że POLSA jest traktowana jako kolejne ciasteczko do podziału i nikt nie zamierza nic poważnego robić.
    A pamiętam jak podpisywałem tą petycję online która miała przekonać ówczesnego ministra chyba gospodarki że z agencji kosmicznej będą korzyści a nie straty. I jeszcze znajomych namawiałem :). O naiwność.

  • Informację o “zakupie bieżni” przytoczono chyba po to, żeby przedstawić raport NIK jako czpialstwo.

   2 fragmenty za artykułem w KomputerŚwiat:
   “Raport jest negatywny i gani to, co robiło kierownictwo agencji. Wydano wiele pieniędzy, a niewiele zarobiono.”

   “Polska Agencja Kosmiczna wydała 10 mln złotych. Połowa tej kwoty została przeznaczona na pensje. Pozostałe pieniądze kierownictwo wydało na ubezpieczenia pracowników, wypłacenie nadgodzin i ekwiwalentów oraz na pokrycie kosztów podróży. Na same bilety lotnicze wydano ponad 200 tysięcy złotych i odbyło się to wbrew ustawie o zamówieniom publicznym.

   Radio ZET wspomina także o 350 tysiącach złotych wydanych na honoraria. Te trafiły do ekspertów za doradztwo. Jakby tego było mało, nie otrzymano żadnych raportów. Po prostu, pieniądze brano za samą gotowość do doradzania. Polska Agencja Kosmiczna miała rozliczyć się z 17 zadań i zrobiła to tylko w przypadku jednego z nich.”

   Ciekawe, czy i również ten wpis redakcja Kosmonauty usunie jako niepoprawny politycznie.

   • Krzysztof Kanawka on

    Oj tam od razu “niepoprawny politycznie”, proszę sobie nie pochlebiać. 😛 Najczęściej wypowiedzi po prostu były bezsensowne, atakujące, nie odnoszące się do tematu i jednocześnie z dużą ilością podstawowych błędów.

    • Panie Krzysztofie, proszę sobie nie pochlebiać…

     Teoretycznie każdy może usuwać treści i komentarze na swoim prywatnym portalu, ale jeśli zamierza uchodzić za medium publiczne, powinien stosować się do pewnych podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest niestosowanie cenzury.

     Oczywiście usuwanie treści wulgarnych czy spamu to zupełnie co innego, obawiam się jednak, że już kilkakrotnie spotkałem się na tym portalu z nadużyciami redakcji w stosunku do moich wpisów.

     Na portalu nieraz wypowiadają się osoby nieprofesjonalne, a ich wpisy zawierają “podstawowe błędy”, ale nie jest to w moim przekonaniu powód wystarczający do usuwania takich komentarzy. Również kryteria “bezsensowności” i “nieodnoszenia się do tematu” są bardzo subiektywne. Jeśli chce pan mieć na portalu gości wyłącznie zgadzających się z pańskimi opiniami, to proszę tak postępować nadal. Wątpię jednak czy przysporzy to portalowi wartości.

     Przy okazji przepraszam za podwójny komentarz o niemal identycznej treści. Po przesłaniu pierwszego, nie pojawił się on od razu na stronie i myślałem, że był jakiś błąd w transmisji. Dlatego napisałem go od nowa. Rozumiem, że teraz komentarze są moderowane przed opublikowaniem.