Nowy projekt ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

9

Na stronach Centrum Legislacji Rządu pojawił się projekt nowej ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Proponowane zmiany

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt zakłada szereg zmian w zasadach działania agencji. Przede wszystkim, POLSA miałaby podlegać pod ministra rozwoju, a nie bezpośrednio pod Prezesa Rady Ministrów tak, jak to jest obecnie. W uzasadnieniu, ustawodawca zwraca uwagę, że jest to dostosowanie do norm innych krajów europejskich, w których agencje kosmiczne podlegają ministrowi odpowiedzialnemu za politykę kosmiczną, przeważnie gospodarki lub nauki.

Dużą zmianą jest też przeniesienie głównej siedziby z Gdańska do Warszawy. Uzasadniono to potrzebą ścisłej współpracy z ministerstwami i urzędami centralnymi, a także faktem, że większość podmiotów polskiego sektora kosmicznego skupiona jest w województwie mazowieckim. Polskiej Agencji Kosmicznej zostanie również powierzony nadzór nad nowo powstającym Krajowym Rejestrem Obiektów Kosmicznych, który opisuje nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju.

Dodatkowo, projekt zmiany ustawy obniża wymagania kandydatów na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Przypomnijmy, że według obecnej ustawy, poza niekaralnością i polskim obywatelstwem, Prezes :

posiada stopień naukowy doktora, uznany dorobek naukowy w dziedzinie związanej z zakresem działalności Agencji oraz co najmniej 3-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym

albo tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, co najmniej 3-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym i co najmniej 6-letni staż pracy w przemyśle wysokich technologii

Zgodnie z nową ustawą, wystarczy, że prezes:

posiada co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, co najmniej 3-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym i co najmniej 4-letni staż pracy w sektorze naukowym, przemysłowym bądź administracji publicznej związanym z przestrzenią kosmiczną;

Problemy z wyborem prezesa

Być może jest to odpowiedź na dotychczasowe problemy z wyborem prezesa tej instytucji. Przypomnijmy, że od 7 października 2016 to stanowisko jest nieobsadzone. Od tego czasu Pełniącym Obowiązki Prezesa POLSA jest pułkownik Piotr Suszyński. Zarówno pierwszy, jak i drugi konkurs zakończyły się bez rozstrzygnięcia. W wyniku trzeciego konkursu, w połowie maja wyłoniono nazwiska trzech kandydatów: prof. Józefa Modelskiego, dra Jakuba Ryzenki oraz płk Piotra Suszyńskiego. Od tego czasu jednak, zajmująca się wyborem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie udzieliła informacji, który z nich zostanie nowym prezesem.

9 komentarzy

 1. Nareszcie. Wszyscy ludzie z branży kosmicznej, oczywiście z wyjątkiem Gdańska, narzekają na lokalizację siedziby POLSY. I tak większość etatów jest w Warszawie. Pytanie tylko co z filiami. Na przykład Wrocław wg. obecnego rozdzielnika ma być obsługiwany przez filię w Rzeszowie. Czy to ma sens?

 2. Przenoszą z Gdańska do Warszawy, bo co? Bo bliżej kosmodromu?
  Krajowy Rejestr Obiektów Kosmicznych? KROK?
  To my w ogóle mamy jakieś krajowe obiekty kosmiczne?
  Polska Agencja Ko(s)miczna serwuje poziom czarnego humoru, który przeraża nawet mnie…
  Na początku miałem z tego ubaw, potem jak załapałem do czego maszynka służy byłem wściekły, teraz już zwyczajnie nie mam słów…

  • Do SDF: Owszem. mamy krajowe obiekty kosmiczne – pierwszy był studencki satelita PW Sat w 2012r. (obecnie zdeorbitowany), potem dwa satelity z konstelacji BRITE, w planach kolejny PW Sat 2. Polecam poszerzyć wiedzę przed pisaniem komentarzy.

   • Stary, weź nie żartuj. Porządny satelita, którym warto się pochwalić waży kilka ton…

    • Ale tu nie chodzi o chwalenie sie tylko przestrzeganie prawa miedzynarodowego, zgodnie z ktorym trzeba rejestrowac wszystkie satelity, i cubesaty i olbrzymy typu Envisat.

 3. Zmiany – ok – dlaczego uważasz że są dobre? Serio – nie wiem chciałbym poznać powód. Intuicyjnie wydaje mi się, że osoba zajmująca stanowisko w tak nietypowej dla Polski instytucji powinna znać merytorycznie przedmiot jej działania i być do tego przygotowana.
  W przypadku tych zmian – do zarządzania POLSA – kwalifikuję się nawet ja choć zajmuje się zupełnie inną dziedziną. Przyznam się, że znając “tfurczość” naszych polityków poważnie mnie to niepokoi.
  Pozdrawiam

 4. Bardzo dobrze że są zmiany, powinny pójść jeszcze dalej. Osoby komentujące na temat Misiewiczów powinny być natomiast w ogóle nie brane pod uwagę w żadnej dyskusji – tego typu argumenty są totalnie niepoważne.

  • Zmiany powinny pójść jeszcze dalej, tak? W jakim kierunku dokładnie? Pan Mietek spod budki z piwem powinien zostać prezesem? Może lokalny proboszcz?
   A ludzie może sami zdecydują czy trzeba komentarze o Misiewiczach brać poważnie. Do tej pory wszystko w związku z zarządzaniem POLSĄ było niepoważne. I mało zabawne.

 5. A więc podwoje otwarte dla Misiewiczów czy innych wytwornych weneckich kurtyzan. Jak się ma problem to najlepiej go przedefiniować i problem znika jak sen 🙁