Znaleziono meteoryty z 2024 BX1

0

Udane poszukiwania meteorytów powstałych po wejściu 2024 BX1 w atmosferę Ziemi.

Dwudziestego pierwszego stycznia nad Niemcami w atmosferę wszedł meteoroid o oznaczeniu 2024 BX1. Już cztery dni później odnaleziono fragmenty tego obiektu!

Odkrycie małego meteoroidu, który otrzymał oznaczenie 2024 BX1, nastąpiło wieczorem 20 stycznia za pomocą węgierskiego teleskopu Konkoly Observatory przez astronoma Krisztián Sárneczky. Wejście w atmosferę Ziemi nastąpiło 21 stycznia około 01:30 CET nad Niemcami, nieopodal Berlina. Wstępne analizy wskazywały, że do powierzchni Ziemi mogły dotrzeć drobne meteoryty tego meteoroidu – największy okaz powinien mieć masę do około 0,3 kg.

Jest to dopiero ósme takie odkrycie. Oto lista odkryć, które nastąpiły, zanim jeszcze mały obiekt wszedł w atmosferę Ziemi:

Zaledwie cztery dni później w regionie spadku 2024 BX1 znaleziono meteoryty. Dokonał tego polski zespół poszukiwaczy meteorytów. Wstępne oględziny meteorytu wskazują, ze może to być dość rzadki okaz. Jest możliwe, że jest to eukryt, czyli meteoryt z grupy meteorytów kamiennych. Niektóre z zidentyfikowanych eukrytów mogą pochodzić z planetoidy Westa. Główny znaleziony okaz miał masę 170 gram.

Meteoryt po 2024 BX1 / Credits – Filip Samuel Nikodem

Rok temu nastąpiła podobna sytuacja. Po wejściu meteoroidu o oznaczeniu 2023 CX1 w atmosferę Ziemi szybko udało się znaleźć meteoryty.

Zapraszamy do działu małych obiektów w Układzie Słonecznym na Polskim Forum Astronautycznym.

Zapraszamy do podsumowania odkryć w 2023 roku. Zapraszamy do podsumowania odkryć w 2022 roku. Zapraszamy także do podsumowania odkryć obiektów NEO i bliskich przelotów w 2021 roku.

(MK)

Comments are closed.