LEV-2 przesyła zdjęcie SLIM na powierzchni Księżyca

0

Zdjęcie z łazika LEV-2 ukazujący lądownik SLIM na powierzchni Księżyca.

Łazik-sfera LEV-2 przekazał zdjęcie japońskiego lądownika SLIM na powierzchni Księżyca. Lądownik nie jest ustawiony w prawidłowej pozycji.

Siódmego września 2023 rakieta H-2A wyniosła w przestrzeń kosmiczną rentgenowskie obserwatorium X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission oraz wyprawę księżycową o nazwie SLIM z dwoma małymi łazikami.

Celem lądownika SLIM o masie startowej zaledwie 590 kg było precyzyjne miękkie lądowanie na Srebrnym Globie, z precyzją rzędu 100 metrów, przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów i danych z poprzednich misji księżycowych (m.in. Kaguya/SELENE). Na pokładzie SLIM znalazły się dwa małe pojazdy księżycowe: Lunar Excursion Vehicle 1 (LEV-1) i Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2). Pojazd LEV-1 ma “podskakiwać” na powierzchni Księżyca, zaś LEV-2 jest małą sferą.

Do lądowania SLIM na powierzchni Srebrnego Globu doszło 19 stycznia 2024 około godziny 16:00 CET. Lądowanie miało nietypowy przebieg, gdyż z pewnością lądownik osiadł na powierzchni Księżyca, ale szybko okazało się, że panele słoneczne nie dostarczają energii. Z drugiej strony – japońska agencja kosmiczna JAXA informowała, że otrzymuje sygnały od łazika LEV-1. Oznaczało to, że lądowanie SLIM nie zakończyło się rozbiciem pojazdu.

Dwudziestego piątego stycznia agencja JAXA zaprezentowała zdjęcie z powierzchni Księżyca, wykonane przez łazik LEV-2. Zdjęcie prezentuje lądownik SLIM – w całości na powierzchni Księżyca. Orientacja lądownika jest jednak nieprawidłowo zorientowany, a panele słoneczne otrzymują niewiele promieni słonecznych.

Prawdopodobnie podczas lądowania SLIM doszło do awarii jednego z silniczków manewrowych, u którego odpadła dysza na wysokości około 50 metrów. Spowodowało to utratę około 45% ciągu to niekontrolowany obrót SLIM podczas końcowych momentów lądowania. Pomimo tych niedogodności udało się osiągnąć precyzję lądowania rzędu 55 metrów. Poniższa animacja prezentuje dość prawdopodobny przebieg lądowania SLIM.

Co ciekawe, obraz z LEV-2 został przesłany na Ziemię za pośrednictwem LEV-1. Oznacza to, że funkcja komunikacji pomiędzy LEV-1 a LEV-2 funkcjonuje prawidłowo. Co więcej, to wykonane zdjęcie z LEV-2 wskazuje także, że ten pojazd prawidłowo porusza się po powierzchni Srebrnego Globu.

Misja SLIM jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, JAXA)

Comments are closed.