2023 – najgorętszy rok przynajmniej od 1880

0

Najgorętszy rok przynajmniej od 1880 roku…

Różne dane, w tym dane pochodzące z satelitów, jednoznacznie wskazują: 2023 rok był najgorętszym przynajmniej od 1880 roku.

Dane satelitarne pozwalają na szerokie spojrzenie na naszą planetę i zmiany zachodzące w morzach i oceanach, na lądzie oraz w atmosferze. Jednym z efektów notowanych dzięki satelitom jest możliwość badania temperatury w różnych miejscach świata, w tym z dala od zasiedlonych miejsc. Przykładem może być monitoring Grenlandii czy Antarktydy.

W 2023 roku nasza planeta była najcieplejsza przynajmniej od 1880 roku. Jest to wynik wpływu naszej cywilizacji, przede wszystkim spalania paliw kopalnych. W 2023 roku efekt został dodatkowo wzmocniony przez prąd El Nino. Poszczególne miesiące 2023 roku były także jednymi z najgorętszych lub też najgorętsze.

Agencje kosmiczne, w tym NASA czy europejska ESA, ale także Unia Europejska i praktycznie wszystkie rozwinięte państwa na świecie, monitorują zmiany klimatu na Ziemi. Zmiana temperatur oznacza zmianę i częstotliwość opadów – często prowadząc do ekstremalnych sytuacji, takich jak susze czy też dłuższy sezon huraganów. To zaś bezpośrednio wpływa między innymi na dostępność wody czy możliwości produkcji rolnej. Dlatego też obserwacje satelitarne mają duże znaczenie – zarówno lokalnie jak i globalnie.

(NASA)

Comments are closed.