Zmiany lodu Grenlandii i Antarktydy przez 16 lat

2

Naukowcy z NASA wykonali porównanie zmian pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie na przestrzeni 16 lat. To porównanie było możliwe dzięki pomiarom satelitarnym.

Zmiany klimatyczne są szczególnie widoczne w podbiegunowych obszarach Ziemi. Jednocześnie, te dwa regiony naszej planety nie są łatwo osiągalne i trudne do monitorowania za pomocą “przyziemnych” instrumentów czy technik. Dlatego też w tych dwóch regionach ważne są dane satelitarne.

Poniższe nagranie pochodzi z danych z misji ICESAT (2003-2010) oraz ICESAT-2 (wystrzelonej w 2018 roku). Dane z tych dwóch satelitów pozwoliły na porównanie stanu pokrywy lodowej na przestrzeni 16 lat. W większości przypadków zauważalny jest wyraźny spadek pokrywy lodowej, znacznie przewyższający przyrost w niektórych regionach.

Zmiany pokryty lodowej przez 16 lat z danych satelitarnych / Credits – NASA Goddard

Rocznie obserwuje się dla Grenlandii około 200 gigaton lodu wpływającego do oceanów, co podnosi poziom wód o 2/3 milimetra. Z Antarktydy spływa około 180 gigaton lodu wodnego. Te niewielkie roczne przyrosty mają duży wpływ na morza i oceany w perspektywie kilku dekad – a co za tym idzie i na naszą cywilizację, której duża część jest ulokowana wzdłuż wybrzeży. Dlatego też stałe obserwacje satelitarne są ważne – w szczególności dla niedostępnych regionów, takich jak Grenlandia czy Antarktyda.

(NASA)

2 komentarze

 1. ,,Michał” skąd masz takie przestarzałe wiadomości?
  Obecnie każda poważna instytucja zajmująca się zagadnieniem zmian klimatu, oraz zdecydowana większość naukowców poza nie licznymi (nie zajmującymi się tą kwestią, lub broniących innych interesów), jest zgodna że: obecne zachodzące zmiany klimatu (ocieplenie lub ochłodzenie w różnych częściach świata) jest spowodowane działalnością człowieka!!!
  Proponuje pogłębić swoją wiedzę, i nie skompromitować się.
  Polecam na początek, pozdrawiam
  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity

 2. Nie chcę oceniać wniosków ale grafika jest bardzo zmanipulowana przez użycie kolorów czerwonych (wybijających się) i niebieskich (niezauważalnych).
  Wystarczy sobie odrwórcić temperaturę barwną – a wrażenie będzie że lodu przybywa.