Dane satelitarne z systemu Copernicus dla lata 2024.
Dane z europejskiego systemu Copernicus wskazują jak gorące było lato 2024 roku w Europie i na całym świecie.Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym UE, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne raportujące zmiany obserwowane w globalnych temperaturach powietrza na powierzchni ziemi i mórz, pokrywa lodowa morska i zmienne hydrologiczne. W biuletynie znajdują się także najważniejsze informacje dotyczące borealnego lata (czerwiec-lipiec-sierpień). Większość zgłoszonych ustaleń opiera się na zestawie danych z ponownej analizy ERA5, w którym wykorzystano miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Sierpień 2024 r. – Najważniejsze informacje dotyczące temperatury powietrza na powierzchni i temperatury powierzchni morza znajdują się w poniższych sekcjach.
Globalne temperatury
- Sierpień 2024 r. był najcieplejszym sierpniem na świecie (wraz z sierpniem 2023 r.), a średnia temperatura powietrza przy powierzchni ERA5 wyniosła 16,82°C, czyli była o 0,71°C wyższa od średniej dla sierpnia z lat 1991–2020.
- Sierpień 2024 r. wyniósł 1,51°C powyżej poziomu przedindustrialnego i jest 13. miesiącem w 14-miesięcznym okresie, w którym średnia globalna temperatura powietrza na powierzchni ziemi przekroczyła 1,5°C powyżej poziomu przedindustrialnego.
- Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2023 r. – sierpień 2024 r.) jest najwyższa w historii w dowolnym okresie 12 miesięcy i wynosi 0,76°C powyżej średniej z lat 1991–2020 i 1,64°C powyżej średniej z lat 1850–1900 przed 2020 r. średnia przemysłowa. Wartości te są identyczne z wartościami odnotowanymi dla poprzednich dwóch 12-miesięcznych okresów kończących się w czerwcu i lipcu 2024 roku.
- Od początku roku (styczeń–sierpień 2024 r.) średnia globalna anomalia temperatury jest o 0,70°C wyższa od średniej z lat 1991–2020, która jest najwyższa w historii w tym okresie i o 0,23°C wyższa niż w tym samym okresie 2023 r. średnia anomalia w pozostałych miesiącach tego roku musiałaby spaść co najmniej o 0,30°C, aby rok 2024 nie był cieplejszy niż rok 2023. Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w całym zbiorze danych ERA5, co zwiększa prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszy rekordowy rok.
*Zbiory danych inne niż ERA5 mogą nie potwierdzać wskazanych tutaj 13 miesięcy powyżej 1,5°C ze względu na stosunkowo niewielkie marginesy powyżej 1,5°C globalnych temperatur ERA5 w lipcu i sierpniu 2023 r. oraz maju, czerwcu i sierpniu 2024 r. oraz różnice między różnymi zbiory danych.
Europa i inne regiony
- Średnia temperatura na lądzie europejskim w sierpniu 2024 r. była o 1,57°C wyższa od średniej w sierpniu z lat 1991–2020, co czyni ten miesiąc drugim najcieplejszym sierpniem w historii w Europie po sierpniu 2022 r., który był o 1,73°C wyższy od średniej.
- Temperatury w Europie były najbardziej powyżej średniej w Europie Południowej i Wschodniej, ale poniżej średniej w północno-zachodnich częściach Irlandii i Wielkiej Brytanii, Islandii, zachodnim wybrzeżu Portugalii i południowej Norwegii.
- Poza Europą temperatury były najbardziej powyżej średniej na wschodniej Antarktydzie, w Teksasie, Meksyku, Kanadzie, północno-wschodniej Afryce, Iranie, Chinach, Japonii i Australii.
- Temperatury były poniżej średniej na Dalekim Wschodzie Rosji i na Alasce, we wschodnich Stanach Zjednoczonych, w części południowej Ameryki Południowej, w Pakistanie i w regionie Sahelu.
Temperatura powierzchni mórz i oceanów
- Średnia temperatura powierzchni morza (SST) w sierpniu 2024 r. na obszarach 60°S–60°N wyniosła 20,91°C i była to druga najwyższa wartość odnotowana w tym miesiącu i tylko o 0,07°C niższa od sierpnia 2023 r.
- Temperatury na równikowym Pacyfiku były poniżej średniej, co wskazywało na rozwijającą się La Niña, ale w wielu regionach wartości SST w oceanach pozostały niezwykle wysokie.
Według Samanthy Burgess, zastępcy dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S): „W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2024 r. na świecie panował najgorętszy czerwiec i sierpień, najgorętszy dzień w historii i najgorętsze borealne lato w historii. Ten ciąg rekordowych temperatur zwiększa prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszym w historii. Ekstremalne zjawiska związane z temperaturą, które miały miejsce tego lata, staną się jeszcze bardziej intensywne, co będzie miało bardziej niszczycielskie konsekwencje dla ludzi i planety, jeśli nie podejmiemy pilnych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. emisji gazów.”
Sierpień 2024 – Najważniejsze wydarzenia hydrologiczne
- Sierpień 2024 r. był bardziej suchy niż średnia w większości Europy kontynentalnej, w tym w południowej Wielkiej Brytanii i Irlandii, Alpach, Bałkanach, północno-zachodniej Rosji i wschodniej Fennoskandii, przy czym obszary na południu i wschodzie doświadczyły suszy i pożarów.
- W Islandii, północnej Wielkiej Brytanii i Irlandii, dużej części Fennoskandii, północnym wybrzeżu Europy kontynentalnej, a także w zachodniej Rosji i Turcji wystąpiły ponadprzeciętne opady, które w niektórych przypadkach doprowadziły do powodzi i szkód.
- Poza Europą sierpień 2024 r. był bardziej wilgotny niż średnia we wschodniej części Ameryki Północnej (częściowo w związku z huraganem Debby), środkowej Rosji, wschodnich Chinach i wschodniej Australii. Subkontynent indyjski nawiedziły deszcze monsunowe i cyklon Asna. Obfite opady deszczu doprowadziły do powodzi w Sudanie, Etiopii i Erytrei. Japonię nawiedził tajfun Shanshan.
- Bardziej niż przeciętnie było w Meksyku i południowej Ameryce Północnej, w regionach Rosji, w całych Chinach oraz w większości Ameryki Południowej i Afryki Południowej, a pożary w Kanadzie, na Syberii i Brazylii.
Sierpień 2024 – najważniejsze informacje dotyczące lodu morskiego
- Zasięg lodu morskiego w Arktyce był o 17% niższy od średniej, zajmując czwarte miejsce pod względem najniższego poziomu w sierpniu w zapisie satelitarnym, znacznie poniżej średniej w porównaniu z tym samym miesiącem z poprzednich trzech lat.
- Anomalie w zakresie koncentracji lodu morskiego były poniżej średniej w praktycznie całym Oceanie Arktycznym.
- Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 7% niższy od średniej i był drugim co do wielkości w sierpniu w zapisie danych satelitarnych, po -12% odnotowanym w sierpniu 2023 r.
- Anomalie w zakresie koncentracji lodu morskiego na Oceanie Południowym były zdominowane przez stężenia znacznie poniżej średniej w sektorze Oceanu Indyjskiego i znacznie powyżej średniej w Morzu Weddella.
Sezon lata 2024 na półkuli północnej
- Średnia globalna temperatura borealnego lata (czerwiec–sierpień) 2024 r. była najwyższa w historii i wyniosła 0,69°C powyżej średniej z lat 1991–2020 w tych trzech miesiącach, przewyższając poprzedni rekord z czerwca–sierpnia 2023 r. (0,66°C).
- Średnia temperatura na lądzie europejskim latem (czerwiec-sierpień) 2024 r. była najwyższa w historii w tym sezonie i wyniosła 1,54°C powyżej średniej z lat 1991-2020, przekraczając poprzedni rekord z 2022 r. (1,34°C).
- Lato 2024 r. było przeważnie bardziej wilgotne niż średnia w Europie Zachodniej i Północnej.
- W większości regionu Morza Śródziemnego i Europy Wschodniej przez cały sezon panowały ponadprzeciętne warunki, w niektórych przypadkach związane z suszą.
(C3S)