Copernicus: Lato 2024 – najgorętsze w historii na całym świecie i w Europie

0

Dane satelitarne z systemu Copernicus dla lata 2024.

Dane z europejskiego systemu Copernicus wskazują jak gorące było lato 2024 roku w Europie i na całym świecie.

Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym UE, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne raportujące zmiany obserwowane w globalnych temperaturach powietrza na powierzchni ziemi i mórz, pokrywa lodowa morska i zmienne hydrologiczne. W biuletynie znajdują się także najważniejsze informacje dotyczące borealnego lata (czerwiec-lipiec-sierpień). Większość zgłoszonych ustaleń opiera się na zestawie danych z ponownej analizy ERA5, w którym wykorzystano miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Sierpień 2024 r. – Najważniejsze informacje dotyczące temperatury powietrza na powierzchni i temperatury powierzchni morza znajdują się w poniższych sekcjach.

Globalne temperatury

  • Sierpień 2024 r. był najcieplejszym sierpniem na świecie (wraz z sierpniem 2023 r.), a średnia temperatura powietrza przy powierzchni ERA5 wyniosła 16,82°C, czyli była o 0,71°C wyższa od średniej dla sierpnia z lat 1991–2020. 
  • Sierpień 2024 r. wyniósł 1,51°C powyżej poziomu przedindustrialnego i jest 13. miesiącem w 14-miesięcznym okresie, w którym średnia globalna temperatura powietrza na powierzchni ziemi przekroczyła 1,5°C powyżej poziomu przedindustrialnego.
  • Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2023 r. – sierpień 2024 r.) jest najwyższa w historii w dowolnym okresie 12 miesięcy i wynosi 0,76°C powyżej średniej z lat 1991–2020 i 1,64°C powyżej średniej z lat 1850–1900 przed 2020 r. średnia przemysłowa. Wartości te są identyczne z wartościami odnotowanymi dla poprzednich dwóch 12-miesięcznych okresów kończących się w czerwcu i lipcu 2024 roku.
  • Od początku roku (styczeń–sierpień 2024 r.) średnia globalna anomalia temperatury jest o 0,70°C wyższa od średniej z lat 1991–2020, która jest najwyższa w historii w tym okresie i o 0,23°C wyższa niż w tym samym okresie 2023 r. średnia anomalia w pozostałych miesiącach tego roku musiałaby spaść co najmniej o 0,30°C, aby rok 2024 nie był cieplejszy niż rok 2023. Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w całym zbiorze danych ERA5, co zwiększa prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszy rekordowy rok.

*Zbiory danych inne niż ERA5 mogą nie potwierdzać wskazanych tutaj 13 miesięcy powyżej 1,5°C ze względu na stosunkowo niewielkie marginesy powyżej 1,5°C globalnych temperatur ERA5 w lipcu i sierpniu 2023 r. oraz maju, czerwcu i sierpniu 2024 r. oraz różnice między różnymi zbiory danych.

Miesięczne anomalie globalnej temperatury powietrza na powierzchni od początku roku w porównaniu z latami 1991–2020 dla dziesięciu najcieplejszych lat w historii. Rok 2024 jest oznaczony czerwoną linią, rok 2023 żółtą linią, a wszystkie pozostałe lata szarymi liniami. Każdy punkt danych pokazuje średnią anomalię od stycznia do odpowiedniego miesiąca. Np. wartość dla sierpnia 2024 r. odpowiada średniej anomalii od stycznia do sierpnia 2024 r. Źródło danych – ERA 5. / Credits – Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Europa i inne regiony

  • Średnia temperatura na lądzie europejskim w sierpniu 2024 r. była o 1,57°C wyższa od średniej w sierpniu z lat 1991–2020, co czyni ten miesiąc drugim najcieplejszym sierpniem w historii w Europie po sierpniu 2022 r., który był o 1,73°C wyższy od średniej.
  • Temperatury w Europie były najbardziej powyżej średniej w Europie Południowej i Wschodniej, ale poniżej średniej w północno-zachodnich częściach Irlandii i Wielkiej Brytanii, Islandii, zachodnim wybrzeżu Portugalii i południowej Norwegii.
  • Poza Europą temperatury były najbardziej powyżej średniej na wschodniej Antarktydzie, w Teksasie, Meksyku, Kanadzie, północno-wschodniej Afryce, Iranie, Chinach, Japonii i Australii.
  • Temperatury były poniżej średniej na Dalekim Wschodzie Rosji i na Alasce, we wschodnich Stanach Zjednoczonych, w części południowej Ameryki Południowej, w Pakistanie i w regionie Sahelu.

Temperatura powierzchni mórz i oceanów

  • Średnia temperatura powierzchni morza (SST) w sierpniu 2024 r. na obszarach 60°S–60°N wyniosła 20,91°C i była to druga najwyższa wartość odnotowana w tym miesiącu i tylko o 0,07°C niższa od sierpnia 2023 r.
  • Temperatury na równikowym Pacyfiku były poniżej średniej, co wskazywało na rozwijającą się La Niña, ale w wielu regionach wartości SST w oceanach pozostały niezwykle wysokie.

Według Samanthy Burgess, zastępcy dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S): „W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2024 r. na świecie panował najgorętszy czerwiec i sierpień, najgorętszy dzień w historii i najgorętsze borealne lato w historii. Ten ciąg rekordowych temperatur zwiększa prawdopodobieństwo, że rok 2024 będzie najcieplejszym w historii. Ekstremalne zjawiska związane z temperaturą, które miały miejsce tego lata, staną się jeszcze bardziej intensywne, co będzie miało bardziej niszczycielskie konsekwencje dla ludzi i planety, jeśli nie podejmiemy pilnych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. emisji gazów.”

Sierpień 2024 – Najważniejsze wydarzenia hydrologiczne

  • Sierpień 2024 r. był bardziej suchy niż średnia w większości Europy kontynentalnej, w tym w południowej Wielkiej Brytanii i Irlandii, Alpach, Bałkanach, północno-zachodniej Rosji i wschodniej Fennoskandii, przy czym obszary na południu i wschodzie doświadczyły suszy i pożarów.
  • W Islandii, północnej Wielkiej Brytanii i Irlandii, dużej części Fennoskandii, północnym wybrzeżu Europy kontynentalnej, a także w zachodniej Rosji i Turcji wystąpiły ponadprzeciętne opady, które w niektórych przypadkach doprowadziły do ​​powodzi i szkód.
  • Poza Europą sierpień 2024 r. był bardziej wilgotny niż średnia we wschodniej części Ameryki Północnej (częściowo w związku z huraganem Debby), środkowej Rosji, wschodnich Chinach i wschodniej Australii. Subkontynent indyjski nawiedziły deszcze monsunowe i cyklon Asna. Obfite opady deszczu doprowadziły do ​​powodzi w Sudanie, Etiopii i Erytrei. Japonię nawiedził tajfun Shanshan.
  • Bardziej niż przeciętnie było w Meksyku i południowej Ameryce Północnej, w regionach Rosji, w całych Chinach oraz w większości Ameryki Południowej i Afryki Południowej, a pożary w Kanadzie, na Syberii i Brazylii.

Sierpień 2024 – najważniejsze informacje dotyczące lodu morskiego

  • Zasięg lodu morskiego w Arktyce był o 17% niższy od średniej, zajmując czwarte miejsce pod względem najniższego poziomu w sierpniu w zapisie satelitarnym, znacznie poniżej średniej w porównaniu z tym samym miesiącem z poprzednich trzech lat.
  • Anomalie w zakresie koncentracji lodu morskiego były poniżej średniej w praktycznie całym Oceanie Arktycznym.
  • Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 7% niższy od średniej i był drugim co do wielkości w sierpniu w zapisie danych satelitarnych, po -12% odnotowanym w sierpniu 2023 r. 
  • Anomalie w zakresie koncentracji lodu morskiego na Oceanie Południowym były zdominowane przez stężenia znacznie poniżej średniej w sektorze Oceanu Indyjskiego i znacznie powyżej średniej w Morzu Weddella.

Sezon lata 2024 na półkuli północnej

Średnie globalne anomalie temperatury powietrza na powierzchni w odniesieniu do lat 1991–2020 dla każdego lata borealnego (czerwiec–sierpień) w latach 1979–2024. Źródło danych: ERA5. / Credits – Copernicus Climate Change Service/ECMWF
  • Średnia globalna temperatura borealnego lata (czerwiec–sierpień) 2024 r. była najwyższa w historii i wyniosła 0,69°C powyżej średniej z lat 1991–2020 w tych trzech miesiącach, przewyższając poprzedni rekord z czerwca–sierpnia 2023 r. (0,66°C).
  • Średnia temperatura na lądzie europejskim latem (czerwiec-sierpień) 2024 r. była najwyższa w historii w tym sezonie i wyniosła 1,54°C powyżej średniej z lat 1991-2020, przekraczając poprzedni rekord z 2022 r. (1,34°C).
  • Lato 2024 r. było przeważnie bardziej wilgotne niż średnia w Europie Zachodniej i Północnej.
  • W większości regionu Morza Śródziemnego i Europy Wschodniej przez cały sezon panowały ponadprzeciętne warunki, w niektórych przypadkach związane z suszą.

(C3S)

Comments are closed.