Udany start misji XRISM i SLIM

0

Wspólna misja NASA i JAXA, oraz “księżycowy dodatek” w starcie.

Siódmego września rakieta H-2A wyniosła w przestrzeń kosmiczną rentgenowskie obserwatorium X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission oraz wyprawę księżycową o nazwie SLIM z dwoma małymi łazikami.

Start rakiety H-2A nastąpił 7 września 2023 o godzinie 01:42 CEST z kosmodromu Tanegashima. Lot przebiegł prawidłowo i obserwatorium X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM) znalazło się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Z kolei ładunek drugorzędny tego startu – lądownik księżycowy Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) został skierowany na trajektorię ku Srebrnemu Globowi.

Rentgenowski XRISM

Start rakiety H-IIA z XRISM i SLIM / Credits – JAXA

XRISM jest wspólnym japońsko (JAXA) i amerykańskim (NASA) obserwatorium rentgenowskim. Jest to obserwatorium nowej generacji, które będzie się skupiać na obserwacjach Wszechświata na zakresie rentgenowskim. XRISM pełnić ma także służbę “dopełniającą” pomiędzy działającymi poprzedniej generacji obserwatoriami (np Chandra) a nadchodzącymi misjami (np ATHENA, którego start nastąpi około 2035 roku).

Opis misji XRISM / Credits – NASA

SLIM – lekko na Księżyc, z podskokami

Z kolei misja Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) to bardzo ciekawy projekt technologiczny agencji JAXA. Celem lądownika SLIM o masie startowej zaledwie 590 kg jest precyzyjne miękkie lądowanie na Srebrnym Globie, z precyzją rzędu 100 metrów, przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów i danych z poprzednich misji księżycowych (m.in. Kaguya/SELENE).

Animacja prezentująca lądowanie misji SLIM na Księżycu / Credits – JAXA

Na pokładzie SLIM znalazły się dwa małe pojazdy księżycowe: Lunar Excursion Vehicle 1 (LEV-1) i Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2). Pojazd LEV-1 ma “podskakiwać” na powierzchni Księżyca, zaś LEV-2 jest małą sferą.

Testy podskoku LEV-1 / Credits – JAXA

(JAXA)

Comments are closed.