Planetoida 2014 AA weszła w atmosferę Ziemi

0

Drugi stycznia 2014 roku przyniósł ważne wydarzenie astronomiczne – wejście małej planetoidy w atmosferę Ziemi. Obiekt został nazwany 2014 AA i odkryto go na około 24 godziny przed kolizją z naszą planetą.

Bliskie przeloty małych planetoid w pobliżu Ziemi to dość zwykłe zjawisko. Co roku występuje przynajmniej kilkanaście (wykrytych) przelotów małych obiektów w przestrzeni pomiędzy Ziemią a Księżycem. Znacznie rzadziej zdarzają się wejścia takich obiektów w atmosferę naszej planety. Dotychczas znano tylko jeden przypadek wykrycia małej planetoidy zanim ona uderzyła w Ziemię (obiekt o oznaczeniu 2008 TC3). Jak się okazało, było tak do do czasu…

Tuż po północy (czasu uniwersalnego) obserwatorium Mount Lemon (1,5-metrowy teleskop o światłosile 2) wykrył małą planetoidę o średnicy zaledwie 2-4 metrów. Dzień później, około 03:32 CET (plus minus godzina) ta planetoida weszła w atmosferę Ziemi. Dokładne miejsce upadku/spłonięcia nie jest znane, ale możma szacować, że jest to gdzieś w regionie pomiędzy Centralną Ameryką a wschodnią Afryką, prawdopodobnie nad Atlantykiem.

Jest możliwe, że któryś z satelitów zanotował wejście 2014 AA w atmosferę Ziemi. Jeśli stało się to nad lądem, to istnieje pewna możliwość, że niewielkie fragmenty tej planetoidy dotarły do powierzchni w postaci meteorytów. 2014 AA ma mniej więcej tę samą wielkość co 2008 TC3, po której wykryto kilka meteorytów.

Jest to drugi przypadek wykrycia planetoidy zanim weszła ona w atmosferę naszej planety. Wciąż jednak wiele z obiektów, często znacznie większych, przemyka obok Ziemi bez wykrycia. Najlepszy przykład pochodzi z zeszłego roku, kiedy to planetoida o średnicy około 17 metrów wtargnęła w atmosferę i dokonała zniszczeń w Czelabińsku.

Poprzedni bliski przelot planetoidy to 2013 YB z 23 grudnia zeszłego roku.

(HT, W, PFA, Tw)

{module [346]}

Comments are closed.