Sylwestrowe i noworoczne fajerwerki na Słońcu

0

Koniec starego i początek nowego roku to dwa silniejsze rozbłyski słoneczne. Jeden z nich był na granicy klasy M i X.

Pomiędzy 20 a 23 grudnia na Słońcu zarejestrowano kilka rozbłysków średniej klasy M. Następnie, z „małym wyjątkiem”, przez kolejne dni nasza Dzienna Gwiazda nie wyemitowała żadnych silniejszych rozbłysków. Aż do Sylwestra i Nowego Roku.

W ostatni dzień 2013 roku grupa o numerze 1936 wyemitowała rozbłysk klasy M6.4, którego maksimum przypadło na godzinę 22:58 CET, czyli na 62 minuty przed Nowym Rokiem w Środkowej Europie.

Dzień później, 1 stycznia 2014 roku, grupa 1936 wyemitowała jeszcze silniejszy rozbłysk. O 19:52 CET nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M9.9, który jest 27 względem mocy rozbłyskiem w obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

{youtube}auh2jnJdriM{/youtube}
Rozbłysk klasy M9.9 z 1 stycznia 2014 roku / Credits – NASA, SDO, Olivier Fehr

Rozbłyski pochodziły z grupy 1936, która już znajduje się w zachodniej części tarczy słonecznej. Na Słońcu występuje obecnie siedem aktywnych obszarów, wśród których wyróżnia się obszar o numerze 1944. Jest to bardzo rozbudowana grupa kilkunastu plam słonecznych, aktualnie tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Wydaje się być możliwe, że ten rejon będzie w stanie wyemitować silniejsze rozbłyski klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.