Trzy meteoryty w trzy dni

0

Ziemia na celowniku małych obiektów Układu Słonecznego.

W dniach 13-15 lutego 2023 w różnych miejscach Ziemi uderzyły meteoryty, które udało się szybko znaleźć!

Trzynastego lutego 2023 roku nad północną Francją wszedł w atmosferę obiekt o oznaczeniu 2023 CX1. Ten meteoroid/bolid został wykryty na kilka godzin przed wejściem w atmosferę. Jest to dopiero siódme takie odkrycie (obiektu przed wejściem w atmosferę Ziemi).

Zaledwie dwa dni później udało się znaleźć pierwszy fragment meteorytu powstałego od 2023 CX1. Do 21 lutego łącznie udało się odkryć 8 fragmentów w północnej Francji.

Czternastego lutego nad Włochami w atmosferę wszedł kolejny mały obiekt. Upadek nastąpił w pobliżu miasteczka Matera w południowych Włoszech, około 35 km na północny zachód od miasta Tarent. Tym razem nie nastąpiło odkrycie obiektu jeszcze w przestrzeni kosmicznej. Meteoryt uderzył w budynek, w płytki na balkonie. Dzięki temu szybko jego fragmenty zostały zlokalizowane i zebrane. Do 21 lutego udało się łącznie zebrać 12 “głównych” kawałków meteorytu oraz kilkadziesiąt mniejszych.

Fragmenty “walentynkowego meteorytu” z 14 lutego 2023 z Włoch / Credits – PRISMA/INAF

Wreszcie, piętnastego lutego doszło do spadku meteorytu w pobliżu miasta McAllen, znajdującego się w południowym Teksasie, dość blisko granicy pomiędzy USA a Meksykiem. Ten obiekt także nie został wykryty przed wejściem w atmosferę. Masa tego obiektu została wyliczona na około 450 – 500 kg przed fragmentacją. 18 lutego udało się odnaleźć pierwszy meteoryt pochodzący od tego spadku.

Pierwszy wykryty fragment meteorytu z okolic McAllen / Credits – Robert Ward

W atmosferę Ziemi każdego dnia wchodzi wiele małych obiektów. Większość z nich unika detekcji z uwagi na złą pogodę czy wejście nad ocenami. Niewielka część jest obserwowana, a jeszcze mniejsza ma wyliczoną trajektorię na tyle dobrze, że można wyznaczyć region spadku.

Zapraszamy do działu małych obiektów w Układzie Słonecznym na Polskim Forum Astronautycznym.

Zapraszamy do podsumowania odkryć w 2022 roku. Zapraszamy także do podsumowania odkryć obiektów NEO i bliskich przelotów w 2021 roku.

(IMO)

Comments are closed.