2022 WJ1 – wejście w atmosferę

0

Szóste takie odkrycie!

Dziewiętnastego listopada 2022 mały meteoroid wszedł w atmosferę Ziemi. Obiekt został odkryty na zaledwie trzy godziny przed impaktem. Jest to dopiero szóste takie odkrycie!

Meteoroid o oznaczeniu 2022 WJ1 został odkryty 19 listopada 2022 około 06:00 CET przez astronoma Davida Rankina z Mount Lemmon Observatory. O godzinie 09:27 CET 2021 WJ1 wszedł w atmosferę Ziemi, w przybliżeniu nad granicą Kanady/USA, niedaleko wodospadu Niagara. Średnica tego meteoroidu przed wejściem w atmosferę została oszacowana na około jeden metr. Jest możliwe, że fragmenty o wielkości do kilkunastu centymetrów przetrwały przejście przez atmosferę. Zdjęcie z przelotu w atmosferze można zobaczyć na stronie NASA.

Przed wejściem w atmosferę Ziemi 2022 WJ1 miał eliptyczną orbitę, sięgającą w aphelium Pasa Planetoid, zaś w peryhelium nieco przecinającą orbitę naszej planety.

Orbita 2022 WJ1 tuż przed wejściem w atmosferę Ziemi / Credits – Phoenix7777, CC BY-SA 4.0

Jest to dopiero szósty przypadek odkrycia małego obiektu zanim wszedł on w atmosferę Ziemi. Poprzednie przypadki to:

W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, o średnicy zaledwie kilku metrów – co na początku poprzedniej dekady było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.

(PFA, HT, SW)

Comments are closed.