Koniec misji Shenzhou-14

0

Koniec wielomiesięcznej chińskiej misji załogowej.

Czwartego grudnia doszło do zakończenia misji Shenzhou-14. Koniec tej misji to jednocześnie początek stałej chińskiej załogowej obecności na orbicie.

Shenzhou-14 była chińską misją załogową do stacji Tiangong. Start rakiety CZ-2F z kosmodromu Jiuquan nastąpił 5 czerwca 2022 o godzinie 04:44 CEST. Załogę misji Shenzhou-14 stanowili:

  • Chen Dong (2 lot, wcześniejsza misja to Shenzhou-11)
  • Liu Yang (2 lot, wcześniejsza misja tej “tajkonautki” to Shenzhou-9 – wówczas Liu Yang stała się pierwszą Chinką w kosmosie)
  • Cai Xuzhe (1 lot)

Ta sześciomiesięczna misja orbitalna obfitowała w ważne wydarzenia. W trakcie Shenzhou-14 do stacji Tiangong dołączono moduły Wentian i Mengtian. Ponadto, wykonano trzy spacery kosmiczne 1 i 17 września oraz 17 listopada).

Wygląd stacji Tiangong (z dwoma pojazdami Shenzhou oraz jednym logistycznym Tianzhou / Credits – Shujianyang, CC BY-SA 4.0

Pod koniec lotu Shenzhou-14 na orbitę dotarła kolejna misja załogowa – Shenzhou-15. Wymiana załóg nastąpiła na orbicie. Jest to początek stałej chińskiej obecności załogowej w kosmosie. Pomiędzy wcześniejszą misją Shenzhou-13 a Shenzhou-14 była trzytygodniowa przerwa.

Koniec misji Shenzhou-14 nastąpił 4 grudnia 2022. Lądowanie w regionie Mongolii Wewnętrznej nastąpiło o godzinie 13:09 CET i przebiegło prawidłowo. Załoga misji szybko została przetransportowana do Pekinu.

Koniec misji Shenzhou-14 / Credits – CGTN

Na orbicie pozostała załoga misji Shenzhou-15. Na Ziemi w “pogotowiu” czeka już pojazd Shenzhou-16, na wypadek gdyby przebywający na orbicie Shenzhou-15 uległ awarii. Misja Shenzhou-16 powinna wystartować pod koniec maja lub na początku czerwca 2023 roku. Załoga misji Shenzhou-16 nie jest jeszcze znana.

(PFA)

Comments are closed.