Pracowity koniec lipca na orbicie

0

Nowy moduł na chińskiej stacji kosmicznej oraz rosyjsko-europejski spacer kosmiczny na ISS.

w drugiej połowie lipca na niskiej orbicie okołoziemskiej nastąpiło dużo ważnych prac na dwóch stacjach kosmicznych: chińskiej Tiangong oraz międzynarodowej ISS.

Wentian na orbicie

Dwudziestego czwartego lipca w kierunku chińskiego modułu Tianhe został wystrzelony za pomocą rakiety CZ-5B moduł Wentian.

Start CZ-5B z modułem Wentian / Credits – CGTN

Ten moduł dotarł do chińskiej stacji kosmicznej w mniej więcej 13 godzin od startu. Wentian ma długość 17,9 m, średnicę 4,2 m oraz masę startową 23200 kg. W module Wentian będą wykonywane przyszłe spacery chińskie spacery kosmiczne.

Na moduł Wentian czekała załoga misji Shenzhou-14, która zaczęła się 5 czerwca 2022. Misja Shenzhou-14 potrwa do grudnia 2022. Zanim Shenzhou-14 wróci na Ziemię, na Tiangong przyleci kolejna załoga w ramach misji Shenzhou-15. Jest to początek stałej chińskiej załogowej obecności na orbicie. Jest to jednocześnie trzecie państwo – po Rosji i USA (nieprzerwanie od listopada 2000 w ramach programu ISS) – które będzie miało tę zdolność utrzymania stałej obecności astronautów na orbicie.

Misja Shenzhou-14 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Spacer VKD-54

Pomimo napięć pomiędzy Rosją a “resztą świata” wskutek inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainie, 21 lipca 2022 odbył się spacer kosmiczny VKD-54. W tym spacerze wzięli udział Rosjanin Oleg Artiemjew i Włoszka Samantha Cristoforetti. Dla europejskiej astronautki był to pierwszy spacer kosmiczny.

Spacer VKD-54 / Credits – NASA TV

Spacer łącznie trwał 7 godzin i 5 minut. Podstawowym celem spaceru było skonfigurowanie ramienia robotycznego ERA (zbudowanego w Europie), który dotarł do ISS wraz z modułem Nauka. Ponadto, “ręcznie” wyrzucono zestaw zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat.

“Wyrzucanie” CubeSatów podczas spaceru VKD-54 / Credits – NASA TV

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.