Początek misji Shenzhou-14

0

Rozpoczyna się era stałej chińskiej obecności na orbicie.

Piątego czerwca o godzinie 04:44 CEST nastąpił start chińskiej misji załogowej Shenzhou-14. Jest to początek stałej chińskiej załogowej obecności na orbicie okołoziemskiej.

Start rakiety CZ-2F z kosmodromu Jiuquan nastąpił 5 czerwca 2022 o godzinie 04:44 CEST. Załogę misji Shenzhou-14 stanowią:

  • Chen Dong (2 lot, wcześniejsza misja to Shenzhou-11)
  • Liu Yang (2 lot, wcześniejsza misja tej “tajkonautki” to Shenzhou-9 – wówczas Liu Yang stała się pierwszą Chinką w kosmosie)
  • Cai Xuzhe (1 lot)

Celem misji Shenzhou-14 jest chińska stacja orbitalna Tiangong. Obecnie ta stacja składa się z jednego modułu o nazwie Tianhe-1, jednakże w trakcie misji Shenzhou-14 powinno dojść do przyłączenia dwóch kolejnych modułów: Wentian (start prawdopodobnie w lipcu) oraz Mengtian (start prawdopodobnie w październiku). Wraz z tymi modułami Tiangong będzie można nazwać “stacją kosmiczną” a nie – jak obecnie – modułem orbitalnym.

Misja Shenzhou-14 potrwa do grudnia 2022. Zanim Shenzhou-14 wróci na Ziemię, na Tiangong przyleci kolejna załoga w ramach misji Shenzhou-15. Jest to początek stałej chińskiej załogowej obecności na orbicie. Jest to jednocześnie trzecie państwo – po Rosji i USA (nieprzerwanie od listopada 2000 w ramach programu ISS) – które będzie miało tę zdolność utrzymania stałej obecności astronautów na orbicie.

Misja Shenzhou-14 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, CNSA)

Comments are closed.