20 lat stałego zamieszkania ISS

0

Mija właśnie 20 lat od zamieszkania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy obiekt, jaki kiedykolwiek powstał na orbicie. Aktualna całkowita masa tego kompleksu przekracza 430 ton, zaś wymiary to około 110 na 75 metrów. Cała stacja składa się z kilkunastu modułów ciśnieniowych, podzielonych na dwie sekcje: rosyjską oraz amerykańską/międzynarodową. Większość modułów należy do Rosji i Ameryki za wyjątkiem japońskiego modułu Kibo oraz europejskiego Columbus.

Pierwsza załoga ISS – która otrzymała nazwę Expedition 1, weszła na pokład nowej stacji 2 listopada 2000 roku. Dwóch Rosjan, Sergiej Krikałow oraz Jurij Gidzenko wraz z dowódcą, Amerykaninem Williamem Shepherdem przybyło na ISS na pokładzie Sojuza TM-31. Wówczas w skład stacji wchodziły tylko trzy moduły: amerykański Unity oraz rosyjskie Zarja i Zwiezda. Od tego momentu stacja została znacznie rozbudowana i jest stale zamieszkała przez astronautów.

Wygląd ISS w 2000 roku / NASA
Wygląd ISS w 2000 roku / NASA

Należy podkreślić, ze Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest najdłużej stale zamieszkanym obiektem w przestrzeni kosmicznej. Poprzedni rekord należał do radziecko-rosyjskiej stacji Mir, krążącej wokół Ziemi od 1986 do 2001 roku (a stale zamieszkanej pomiędzy wrześniem 1989 a sierpniem 1999).

Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej / Credits – NASA Johnson

Przez 20 lat programu ISS pojawiły się sytuacje, gdzie konieczne było zmniejszenie liczby załogi. Przede wszystkim widać efekt katastrofy wahadłowca Columbia, w wyniku którego budowa ISS opóźniła się o trzy lata, a na stacji przebywały dwuosobowe ekspedycje. Zmniejszenie załogi rozważano również w 2015, gdy katastrofie uległy dwie misje logistyczne po sobie (Progress M-27M oraz Dragon CRS-7). Na szczęście, kolejną misję logistyczną Progressa M-28M udało się przeprowadzić bezproblemowo.

Aktualnie na pokładzie ISS przebywa troje kosmonautów, którzy dotarli do Stacji 14 października na pokładzie Sojuza MS-17. Nie wcześniej niż w połowie listopada dołączy do nich czworo astronautów, którzy dotrą do tego kompleksu orbitalnego na pokładzie kapsuły Dragon w pierwszej regularnej misji o oznaczeniu USCV-1.

Jakie są aktualne plany użycia ISS? Jest możliwe, że Stacja będzie użytkowana nawet do 2028 roku. Do tego czasu przewiduje się, że będą wykonywane regularne loty komercyjnych pojazdów załogowych z astronautami na pokładzie. Co ją zastąpi? Jest możliwe, że na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) będzie to komercyjna stacja załogowa, oferująca swoją przestrzeń różnym agencjom, firmom oraz prywatnym astronautom. Dalej – w otoczeniu Księżyca – może powstać stacja LOP-G (Gateway), skąd będą odbywać się misje na powierzchnię Srebrnego Globu. Warto także pamiętać o chińskiej stacji orbitalnej, której budowa powinna zacząć się w 2021 roku.

Nagranie podsumowujące 20 lat zamieszkania ISS / Credits – European Space Agency, ESA

(NASA)

Comments are closed.