NASA prezentuje plan misji Artemis I

0

Ósmego sierpnia NASA przedstawiała plan misji Artemis I.

Na (nie wcześniej niż) 29 sierpnia NASA zaplanowała start misji Artemis I. Ósmego sierpnia agencja NASA zaprezentowała plan tej misji “okołoksiężycowej”.

Po zaakceptowanym teście WDR, NASA ogłosiła 20 lipca 2022 planowaną datę startu misji Artemis I. Zakładając, że końcowe prace w VAB przebiegną sprawnie i rakieta powróci na wyrzutnię LC-39B w dniu 18 sierpnia, start misji Artemis I może nastąpić 29 sierpnia o godzinie 14:33 CEST.

Od 20 lipca do 8 sierpnia prace w VAB postępowały sprawnie. Tego też dnia odbyła się szersza prezentacja planów misji Artemis I. Ma to być pierwszy sprawdzian w locie dla rakiety SLS oraz pierwszy test pełnej wersji pojazdu MCPV Orion w podróży poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. (Warto tu przypomnieć, że w 2014 roku NASA przeprowadziła lot Exploration Flight Test-1, EFT-1. Celem tego lotu było pierwsze przetestowanie kapsuły Orion, jeszcze bez modułu serwisowego.)

Przygotowania do misji Artemis I / Credits – NASA

Oczywiście, data 29 sierpnia jest rozumiana jako “nie wcześniej niż”. Dwie dodatkowe możliwe daty startu to 2 września i 5 września 2022. Warto tu jednak pamiętać, że będzie to pierwszy start rakiety SLS, co oznacza, że opóźnienia są dość prawdopodobne.

Jeśli start nie nastąpi do 5 września, będzie wymagany powrót SLS do VAB w celu wymiany zestawu baterii pokładowych.

Dużym problemem może być pogoda. Przełom sierpnia i września to początek fazy aktywnej sezonu huraganów na Atlantyku. W przypadku nadejścia ośrodka burzowego na Florydę, oczywiście przygotowania do misji mogą być przerwane.

Misja Artemis 1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.