Nowy moduł chińskiej stacji Tiangong.
Ostatniego dnia października 2022 Chiny wysłały na orbitę trzeci moduł stacji orbitalnej Tiangong.Rakieta CZ-5B wystartowała 31 października o godzinie 08:37 CET z kosmodromu Wenchang. Na pokładzie tej rakiety znalazł się moduł Mengtian chińskiej stacji orbitalnej Tiangong. Lot przebiegł prawidłowo i moduł Mengtian wszedł na odpowiednią wstępną orbitę okołoziemską.
Do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong moduł Mengtian dotarł jeszcze tego samego dnia. Cumowanie do tej stacji nastąpiło o godzinie 21:27 CET.
Od końca października 2022 chińska stacja Tiangong składa się trzech modułów:
- Tianhe-1, wystrzelonego w kwietniu 2021
- Wentian, wystrzelonego w lipcu 2022
- Mengtian, wystrzelonego w październiku 2022
Moduł Mengtian ma masę startową około 23 ton. Jest to drugi moduł o charakterze badawczym (po Wentianie). Eksperymenty naukowe będzie można przeprowadzać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz tego modułu. Co ciekawe, Mengtian został wyposażony w małe ramię robotyczne.
Aktualnie (do grudnia 2022) na pokładzie Tiangong przebywa załoga misji Shenzhou-14. Załoga tej misji wykonała już dwa spacery kosmiczne – 1 września i 17 września 2022.
Z dostępnych informacji wynika, że w grudniu 2023 roku do Tiangong zostanie dołączony moduł Xuntian. Będzie to duży chiński teleskop kosmiczny o aperturze 2 metrów. Cechą wyróżniającą ten teleskop będzie duże pole widzenia, dzięki czemu możliwe będzie dokładny przegląd 40% nieba w ciągu dziesięciu lat.
Budowa chińskiej stacji orbitalnej jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA)