Koniec misji Shenzhou-13

0

Udane zakończenie najdłuższej z dotychczasowych chińskich załogowych misji orbitalnych.

Szesnastego kwietnia zakończyła się chińska misja załogowa Shenzhou-13. Była to pierwsza sześciomiesięczna wyprawa załogowa przeprowadzona przez Chiny.

Start chińskiej misji załogowej Shenzhou-13 nastąpił 15 października 2021 o godzinie 18:23 CEST. W tym locie wykorzystano rakietę CZ-2F. Start odbył się z kosmodromu Jiuquan. Załogę tej misji stanowią Zhai Zhigang (2 lot), Wang Yaping (2 lot) i Ye Guangfu (1 lot). Pojazd Shenzhou-13 dotarł do pierwszego modułu (Tianhe-1) chińskiej stacji załogowej.

Przez kolejne mi siące trwały prace na pokładzie Tianhe-1. Ponadto, wykonano dwa spacery kosmiczne: pierwszy 7 listopada, a drugi 26 grudnia. W pierwszym spacerze uczestniczyli Zhai Zhigang i Wang Yaping. Było to ważne wydarzenie, gdyż Wang Yaping stała się pierwszą Chinką, która wykonała spacer kosmiczny. W drugim spacerze uczestniczyli Ye Guangfu i Zhai Zhigang. Łączny czas tych dwóch spacerów to 12 godzin i 36 minut. Co ciekawe, choć przed misją pojawiały się informacje o możliwości przeprowadzenia trzeciego spaceru kosmicznego, prace na zewnątrz Tianhe-1 zakończono po wspomnianych dwóch spacerach.

Koniec misji Shenzhou-13 nastąpił 15/16 kwietnia 2022. Odcumowanie od Tianhe-1 nastąpiło o godzinie 18:44 CEST. Lądowanie na terenie chińskiego regionu Mongolia Wewnętrzna nastąpiło 16 kwietnia o godzinie 03:56 CEST. Lądowanie przebiegło prawidłowo, zaś załoga została szybko podjęta przez zespół medyków.

Lądowanie Shenzhou-13 / Credits – CGTN

Była to najdłuższa z dotychczasowych misji załogowych Chin. Czas wyprawy Shenzhou-13 wyniósł 182 dni 9 godzin i 32 minuty.

Shenzhou-13 była także ostatnią chińską misją załogową bez natychmiastowej kontynuacji. Na około 5 czerwca zaplanowano misję Shenzhou-14 z trójką kosmonautów. Załoga tej misji pozostanie na chińskiej stacji orbitalnej do grudnia, ale zanim ta misja się skończy, do tej stacji dotrze pojazd Shenzhou-15. W ten sposób rozpocznie się stałe zamieszkanie chińskiej stacji kosmicznej.

Warto tu dodać, że w trakcie misji Shenzhou-14 do Tianhe-1 prawdopodobnie zostaną dołączone dwa nowe moduły o nazwach Wentian oraz Mengtian.

Prace na chińskiej stacji kosmicznej są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, CGTN)

Comments are closed.