Udany początek misji Shenzhou-15

0

Kolejna długoterminowa chińska misja załogowa.

Chiny kontynuują regularne długoterminowe misje załogowe. 29 listopada z kosmodromu Jiuquan wystartowała załogowa misja Shenzhou-15. Wyprawa będzie trwać do maja 2023.

Do startu misji załogowej Shenzhou-15 doszło 29 listopada 2022 z kosmodromu Jiuquan o godzinie 16:08 CET. W tym starcie wykorzystano rakietę CZ-2F. Załogę misji Shenzhou-15 stanowią:

  • Fei Junlong (drugi lot)
  • Deng Qingming (pierwsza wyprawa na orbitę)
  • Zhang Lu (pierwsza misja)

Start przebiegł prawidłowo i pojazd Shenzhou-15 wszedł na odpowiednią orbitę początkową. Dotarcie do Tangong nastąpiło tego samego dnia o godzinie 22:42 CET.

Zapis startu misji Shenzhou-15 / Credits – CGTN

Celem misji Shenzhou-15 jest chińska stacja orbitalna Tiangong. Na tej stacji od czerwca 2022 przebywa załoga misji Shenzhou-14. Przez kilka dni załogi Shenzhou-14 i Shenzhou-15 będą wspólnie pracować na pokładzie Tiangong. Jest to pierwsza taka wymiana załóg na orbicie – pomiędzy wcześniejszą misją Shenzhou-13 a aktualną Shenzhou-14 była trzytygodniowa przerwa.

Chiny pobiły własny rekord w jednoczesnej liczbie astronautów na orbicie: sześć osób. Wraz z siódemką astronautów na ISS, łącznie zatem na orbicie przebywa 29 listopada trzynaście osób.

Cumowanie Shenzhou-15 do Tiangong / Credits – CGTN

(CGTN)

Comments are closed.