Pięćdziesiąt lat temu trwała druga załogowa misja księżycowa – Apollo 12.
W lipcu 1969 roku człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Ta historyczna misja miała oznaczenie Apollo 11 i zakończyła się pełnym sukcesem.Kolejna misja księżycowa w ramach programu Apollo została zorganizowana w listopadzie 1969 roku. Ta misja nosiła oznaczenie Apollo 12 i została zrealizowana pomiędzy 14 a 24 listopada 1969. W tej misji udział wzięli następujący astronauci:
- Charles Conrad – dowódca misji (3 lot)
- Richard Gordon – pilot pojazdu Apollo (2 lot)
- Alan Bean – pilot modułu księżycowego (1 lot)

Start Apollo 12 nastąpił 14 listopada o godzinie 17:22 CET. Start potężnej rakiety Saturn V miał nieoczekiwany przebieg – podczas wznoszenia doszło do uderzenia piorunów w rakietę. Po raz pierwszy stało się to 36,5 sekundy po starcie. Wskutek uderzenia piorunu nastąpiło wyłączenie odłączenie trzech pokładowych ogniw paliwowych pojazdu Apollo. Następnie, 52 sekundy od startu w rakietę Saturn V uderzył drugi piorun, który zakłócił odczyt danych telemetrycznych. Misja Apollo 12 była bliska awaryjnego przerwania. Na szczęście jeden z inżynierów misji, Aaron John, zaproponował przestawienie jednego z “mało znanych” przełączników. Dzięki słynnej komendzie “Try SCE to Aux” udało się przywrócić zasilanie statkowi Apollo. Misja mogła być kontynuowana.
Do Księżyca Apollo 12 dotarł 18 listopada. Dzień później, 19 listopada o godzinie 7:54 CET nastąpiło udane lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu. Tym razem była to próba bardziej precyzyjnego lądowania – lądownik księżycowy osiadł w odległości zaledwie 180 metrów od bezzałogowego lądownika Surveyor 3. Na powierzchni Księżyca pracowali astronauci Conrad i Bean.

Pierwsze słowa Charlesa Conrada na powierzchni Srebrnego Globu były żartobliwe (“Whoopie! Man, that may have been a small one for Neil, but that’s a long one for me.”). Łącznie astronauci wykonali dwa spacery kosmiczne – pierwszy 19 listopada, zaś drugi 20 listopada. Oba spacery trwały nieco krócej niż 4 godziny. Jednym z celów prac na powierzchni Księżyca było zabranie kilku elementów z lądownika Surveyor 3 i ich zabranie na Ziemię. Łącznie zebrano 34 kg skał księżycowych, w tym kilka próbek z głębokości do 40 cm.
Start z powierzchni Księżyca nastąpił 20 listopada o godzinie 15:25 CET. Następnie lądownik księżycowy połączył się ze statkiem Apollo 12 (a po przejściu astronautów do kapsuły Apollo odrzucono lądownik). Podróż powrotna na Ziemię trwała trzy dni – od 21 listopada do 24 listopada. Kapsuła powrotna misji Apollo 12 wylądowała 24 listopada 1969 roku o godzinie 21:58 CET na południowym Pacyfiku.
Misja Apollo 12 zakończyła się pełnym sukcesem. Po jej zakończeniu trwały już przygotowania do kolejnej księżycowej misji – Apollo 13, której start zaplanowano na kwiecień 1970 roku.

Charles Conrad po misji Apollo 12 uczestniczył w misji Skylab 2 (maj – czerwiec 1973). Ten astronauta zmarł w 1999 roku wskutek obrażeń do wypadku motocyklowym. Dla Richarda Gordona była to ostatnia misja kosmiczna. Ten astronauta zmarł 6 listopada 2017 roku. Z kolei Alan Bean uczestniczył w misji Skylab 3 (lipiec – wrzesień 1973). Ten astronauta odszedł 26 maja 2018 roku. Na emeryturze Alan Bean skupił się przede wszystkim działalności artystycznej. Został malarzem przedstawiającym pejzaże z różnymi scenami ukazującymi program Apollo i lądowanie człowieka na Księżycu.

Misja Apollo 12 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA, NASA)
2 komentarze
Nie odrzucenie lądownika, a tylko jego części powrotnej (ascent stage), dolna część lądownika (descent stage) pozostawała na zawsze na Księżycu
Dziękuję za wyłapanie tego szczegółu!
Oczywiście pisząc o odrzuceniu lądownika miałem na myśli ascent stage – zastosowałem tutaj skrót myślowy.