Hayabusa 2 – początek podróży powrotnej

1

Od 13 listopada sonda Hayabusa 2 powraca z cennymi próbkami na Ziemię.

Japońska sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida 162173 Ryugu. Dotarła do niej po ponad trzech latach lotu, 27 czerwca 2018. Następnie, po wstępnej fazie obserwacji, we wrześniu i w październiku 2018, sonda uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT, które z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów.

Następnie, już na początku 2019 roku, nastąpiły przygotowania do pobrania próbek z powierzchni planetoidy. Operację pobrania próbek wykonano w nocy z 21 na 22 lutego. To zadanie sonda wykonała z sukcesem.

Pierwsze pobranie próbek z powierzchni Ryugu / Credits – JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, Aizu University, AIST, aeromid

Piątego kwietnia 2019 został wykonany kolejny eksperyment: uderzenie małego impaktora w powierzchnię Ryugu. To urządzenie, o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI), zostało uwolnione od Hayabusy 2. Moment uderzenia SCI w Ryugu nastąpił tego dnia około 04:30 CEST.

Ten nowy krater ma średnicę około 20 metrów. Jest to więcej niż zakładali naukowcy. Uderzenie SCI odsłoniło także niektóre z głazów oraz przesunęło inne mniejsze głazy w okolicy impaktu. Ponadto, jest możliwe, że pewna ilość drobnej materii wybita z wnętrza krateru osiadła w na powierzchni planetoidy w tym regionie.

Pobranie próbek z okolicy tego krateru nastąpiło 11 lipca 2019. Tego dnia sonda Hayabusa 2 obniżyła się aż do zetknięcia z powierzchnią Ryugu. Opadanie było wykonywane z prędkością 40 cm na sekundę do odległości 2 km od planetoidy, a następnie 10 cm na sekundę do wysokości 30 m nad Ryugu i wreszcie w “sposób nieregularny”, czyli manewrując nad przeszkodami terenowymi okolic krateru. Wybrane miejsce znajdowało się około 20 metrów od centrum nowego krateru. Po pobraniu próbek odejście od planetoidy było realizowane z prędkością 65 cm na sekundę. Japońska agencja JAXA potwierdziła udane lądowanie oraz “ucieczkę” Hayabusy 2 od planetoidy.

Drugie pobranie próbek z powierzchni Ryugu / Credits – JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, Aizu University, AIST

Na początku października 2019 sonda Hayabusa 2 uwolniła łazik MINERVA-II2. Ten łazik miał opadać ku powierzchni Ryugu do 8 października. Niestety, łazik nigdy się nie odezwał – choć naukowcy misji potwierdzili lądowanie.

Zdjęcie MINERVA-II2 po oddzieleniu od Hayabusa 2 / Credits - JAXA
Zdjęcie MINERVA-II2 po oddzieleniu od Hayabusa 2 / Credits – JAXA

Powrót na Ziemię z cennymi próbkami

Od 13 listopada Hayabusa 2 powraca na Ziemię. Do 18 listopada Hayabusa 2 fotografowała coraz mniejszą Ryugu, po czym włączyła silniki jonowe i zmieniła orientację względem planetoidy. Do 3 grudnia Hayabusa 2 będzie się powoli oddalać od planetoidy Ryugu (prędkość rzędu 10 m/s). Następnie silniki jonowe sondy zostaną przestawione na pełny ciąg. Powrót na Ziemię planowany jest obecnie na grudzień 2020. Podczas przelotu Hayabusy 2 obok Ziemi nastąpi odrzucenie małej kapsuły powrotnej, która powinna osiąść (po przejściu przez atmosferę) na spadochronach w regionie Woomera w Australii. Tam w czerwcu 2010 roku wylądowała kapsuła z pierwszej misji Hayabusa, która pobrała niewielkie próbki z powierzchni planetoidy 25143 Itokawa.

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA, PFA)

Jeden komentarz

  1. Piękna, złożona misja o niemal doskonałym przebiegu. Brawo! Japonia zdumiewa po raz kolejny.