Odchodzą weterani pierwszych lotów kosmicznych

2

W odstępstwie jednego dnia zmarło dwóch amerykańskich astronautów, Alan Bean, czwarty człowiek na Księżycu oraz Don Peterson, uczestnik pierwszego lotu Challengera.

Obu astronautów różniło tylko półtora roku. Alan Bean urodził się w marcu 1932 roku, zaś Don Peterson w październiku 1933 roku. Brali jednak udział w całkowicie innych programach lotów załogowych USA.

Alan Bean

Alan Bean na Księżycu / NASA

Bean został przyjęty do trzeciej grupy astronautów NASA w 1963 roku. Brał udział w dwóch lotach kosmicznych, Apollo 12 oraz Skylab SL3. Jako pilot lądownika księżycowego w listopadzie 1969 roku jako czwarty człowiek postawił stopę na Księżycu. Wraz z Pete Conradem wylądowali na Oceanie Burz w pobliżu lądownika Surveyor 3, która osiadła na Księżycu dwa i pół roku wcześniej. Na orbicie Księżyca w kapsule Apollo pozostał zaś Richard Gordon.

Alan Bean wykonał dwa spacery na Księżycu. Prócz skał pobrał również szereg próbek z Surveyora, które następnie zostały przywiezione na Ziemie. Jego pierwszy lot trwał 10 dni. Drugą wyprawą już dowodził. Wraz z Owenem Garriottem oraz Jackiem Lousma spędził wówczas rekordowe 59 dni na pokładzie amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab. Podczas misji wykonał również jeden spacer kosmiczny.

Na emeryturze Alan Bean skupił się przede wszystkim działalności artystycznej. Został malarzem przedstawiającym pejzaże z różnymi scenami ukazującymi program Apollo i lądowanie człowieka na Księżycu.

Bean zmarł 26 maja. Z wszystkich dwunastu astronautów, którzy na przełomie lat 60 i 70 stanęli na powierzchni Srebrnego Globu, żyje jeszcze tylko czterech.

Don Peterson

Peterson i Musgrave podczas spaceru kosmicznego / NASA

Don Peterson został przyjęty do korpusu astronautów w 1967 roku. W odróżnieniu od Beana trafił do tajnego wojskowego programu lotów do stacji kosmicznej Manned Orbital Laboratory (MOL). Sam program nie został nigdy zrealizowany, a niektórzy biorący w nim udział astronauci zostali później przetransferowani do cywilnej NASA. Na pierwszy lot musieli jednak poczekać do ery wahadłowców.

Swój jedyny lot kosmiczny Peterson odbył w 1983 roku w debiutanckiej misji wahadłowca Challenger. Podczas misji, która wyniosła satelitę telekomunikacyjnego TDRS-A Peterson wraz ze Storym Musgrave’em wziął udział w pierwszym spacerze kosmicznym programu wahadłowców. Testowane były przede wszystkim nowe skafandry kosmiczne. Misja STS-6 trwała pięć dni.

Don Peterson zmarł 27 maja, dzień po Alanie Bean.

(LK)

2 komentarze