Nagranie z Apollo 16 w rozdzielczości 4k

0

Współczesne techniki przetwarzania obrazu pozwoliły na konwersję oryginalnego nagrania z misji Apollo 16 do rozdzielczości 4k.

Misja Apollo 16 (16-27.04.1972) była przedostatnią załogową wyprawą księżycową w ramach amerykańskiego programu Apollo. Na powierzchni Srebrnego Globu stanęli John Young i Charles Duke, a trzeci członek załogi – Thomas Mattingly – pozostał na orbicie okołoksiężycowej.

Podczas tej misji wykorzystano łazik księżycowy LRV. Dzięki LRV astronauci byli w stanie pokonać większy dystans i dotrzeć do kilku ciekawych stanowisk, skąd pobrano próbki skał księżycowych. Podczas misji Apollo 16 LRV łącznie przejechał 26,55 km i oddalił się od lądownika księżycowego na maksymalną odległość 4,5 km.

Denis Shiryaev wykonał niesamowitą konwersję jednego z nagrań z powierzchni Księżyca do rozdzielczości 4k i 60 klatek na sekundę. Efekt można zobaczyć poniżej.

Przekonwertowane nagranie z misji Apollo 16 (jazda astronautów po Księżycu, 21 kwietnia 1972) / Credits – Denis Shiryaev

Powyższe, przeskalowane nagranie może też być “spojrzeniem w przyszłość”. Aktualnie NASA w ramach programu Artemis zamierza powrócić na Księżyc przed końcem 2024 roku. Podczas przyszłych misji załogowych na Srebrny Glob astronauci z pewnością pojadą z nowoczesnymi kamerami oraz aparatami. Można się spodziewać nagrań w rozdzielczości HD, 4k a także 8k.

(DS)

Comments are closed.