Zmarł Richard Gordon

0

W wieku 88 lat zmarł były amerykański astronauta Richard Gordon. Brał udział w misjach Gemini XI oraz Apollo 12.

Urodzony w 1929 roku Richard Gordon był członkiem trzeciej grupy astronautów NASA. Brał udział w dwóch lotach kosmicznych, w których łącznie spędził 13 dni w przestrzeni kosmicznej.

Gemini XI

Celem misji Gemini XI było przycumowanie do wyniesionego wcześniej górnego stopnia rakiety Atena, który następnie podniósł apogeum obu pojazdów do rekordowego w 1966 roku 1369 km. Gordon wykonał również dwa spacery kosmiczne. W jednym przymocował do statku Gemini trzydziestometrową linę rozwijaną ze stopnia Agena. Celem było wytworzenie sztucznego ciążenia przy pomocy ruchu obrotowego obu pojazdów. Był to pierwszy przeprowadzony eksperyment tego typu. Spacer był bardzo wyczerpujący dla astronauty i został zakończony przed czasem. Podczas, bardziej udanego drugiego spaceru kosmicznego Richard Gordon przede wszystkim wykonywał zdjęcia gwiazd. Należy podkreślić, że pierwsze spacery kosmiczne były wyjątkowo wyczerpujące dla astronautów, gdyż procedury treningowe, jak i skafandry kosmiczne nie były jeszcze dostosowane do wyjątkowo trudnych warunków pracy w nieważkości.

Apollo 12

Podczas drugiego lotu w kosmos Richard Gordon ponownie leciał z Pete Conradem. Trzecim uczestnikiem misji Apollo 12 był Alan Bean, dla którego było to pierwszy lot w kosmos. Conrad i Bean stali się kolejno trzecim i czwartym człowiekiem chodzącym po powierzchni Księżyca. Lądownik Intrepid osiadł w pobliżu wysłanej wcześniej sondy Surveyor 3, zaś Gordon pozostawał na orbicie księżycowej w kapsule Yankee Clipper.

Richard Gordon był również wyznaczony na dowódcę misji Apollo 18. Nigdy nie stanął jednak na powierzchni Księżyca. Misję anulowano w 1970 roku. Gordon opuścił korpus astronautów 1972 roku i rozpoczął karierę w sektorze prywatnym.

Zmarł 6 listopada 2017 roku. Był jednym z 24 astronautów, którzy widzieli Księżyc z bliska.

Comments are closed.