ESA otwiera nowy nabór na astronautów

1

Po raz pierwszy od 11 lat Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poszukuje nowych astronautów. Rekruci będą pracować u boku obecnych astronautów ESA, w miarę wkraczania Europy w nową erę eksploracji kosmosu.

Nabór rozpoczyna się 31 marca 2021 r. ESA zachęca kobiety do składania aplikacji, ponieważ agencja dąży do zwiększenia różnorodności płci w swoich szeregach.

Astronautka Samantha Cristoforetti na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Credits:ESA

Dyrektor generalny ESA Jan Wörner mówi: „ Aby zajść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy spojrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej. Ten proces rekrutacji jest pierwszym krokiem i z niecierpliwością czekam na możliwość obserwowania rozwoju Agencji we wszystkich obszarach badań kosmicznych i innowacji, wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami, w nadchodzących latach.”

Astronauci ESA – rocznik 2009 Credits:ESA

„Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie” – mówi David Parker,  dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej. „Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł.”

Nabór będzie trwał od 31 marca do 28 maja 2021 r. ESA będzie rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia przesłane w ciągu tych ośmiu tygodni na adres strony karier ESA. Następnie rozpocznie się sześcioetapowy proces selekcji, który powienien się zakończyć w październiku 2022 r.

Credits: ESA

Jeden komentarz

  1. Dawniej były punkty za chłopo-robotcznie pochodzenie – teraz jest za płeć.