Co czeka ESA w 2021 roku?

0

Przed Europejską Agencją Kosmiczną zapowiada się ciekawy 2021 rok.

Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w listopadzie 2012 roku. Nastąpiło to po Czechach i Rumunii, ale przed Estonią, Węgrami i Słowenią. Łącznie w 2021 roku ESA składa się z 22 państw członkowskich.

Na ten rok ESA planuje wiele działań – na Ziemi, związanych z naszą planetą, z misjami załogowymi jak również z eksploracją Układu Słonecznego i całego Wszechświata. Poniższe nagranie prezentuje podsumowanie planowanych działań ESA na 2021 rok.

ESA w 2021 roku / Credits – European Space Agency, ESA

W 2021 roku dwóch europejskich astronautów dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – weteran Thomas Pesquet i “nowicjusz” Matthias Maurer. W tym roku rozpocznie się także nabór do nowej grupy astronautów ESA.

W tym roku zostanie wykonana misja Artemis-1 – bezzałogowy test pojazdu MPCV Orion z europejskim modułem serwisowym. Po Artemis-1 nastąpi pierwsza załogowa misja – Artemis-2. Następnie NASA przeprowadzi misję Artemis-3 – ma być to pierwsze od 1972 roku załogowe lądowanie na Księżycu. Szczegóły misji Artemis-3 są jeszcze dopracowywane – możliwe są także pewne przesunięcia z uwagi na planowany budżet NASA. Jest jednak prawdopodobne, że europejscy astronauci będą uczestniczyć w lotach w pobliże Srebrnego Globu.

Misja Artemis I – perspektywa europejskiego modułu serwisowego / Credits – European Space Agency, ESA

Ważna zmiana nastąpi także na “szczycie” ESA. W lipcu 2021 stanowisko Dyrektora Generalnego obejmie Josef Aschbacher.

(ESA)

Comments are closed.