Nauka misji Artemis-3

3

NASA niebawem rozpocznie analizę potencjalnych celów naukowych misji Artemis-3.

Dwudziestego szóstego marca 2019 roku administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Następnie, w maju 2019 NASA poinformowała o wyborze nazwy programu: Artemis.

Jeszcze przed końcem maja 2019 NASA zaprezentowała bardzo wstępny plan programu Artemis do 2024 i 2028 roku. Z planu wynika, że misja Artemis-3 (wcześniej EM-3) będzie pierwszym załogowym lotem tego programu na powierzchnię Księżyca. Wcześniejsze planowane misje, Artemis-1 (EM-1) to bezzałogowy test kapsuły MPCV Orion, zaś Artemis-2 (EM-2) to pierwszy załogowy lot tej kapsuły. Loty kapsuł MPCV Orion mają odbywać się dzięki rakiecie SLS. Sprzęt do misji Artemis-1 jest obecnie integrowany i testowany. Następują także ważne testy strukturalne elementów rakiety SLS. Niestety, rakieta SLS doświadcza opóźnień i jest już pewne, że misja Artemis-1 nastąpi dopiero w 2021, a byś może nawet w 2022 roku.

Możliwe miejsca lądowania misji załogowych w ramach programu Artemis / Credits – NASA
Możliwe miejsca lądowania misji załogowych w ramach programu Artemis / Credits – NASA

Nauka misji Artemis-3

Jakie badania astronauci wykonają w trakcie misji Artemis-3? Miejscem lądowania tej misji załogowej są okolice południowego bieguna Księżyca. W tym regionie jak na razie nie wylądowała żadna misja załogowa. Oczywiście oznacza to szansę na ciekawe pomiary i badania naukowe w nowym obszarze.

NASA formalizuje właśnie zespół o nazwie Science Definition Team (SDT) dla misji Artemis-3. Celem SDT będzie definicja badań naukowych, jakie zostaną wykonane na powierzchni Srebrnego Globu. SDT, oprócz wykorzystania wcześniejszych analiz i studiów oraz danych (w tym z orbitera LRO), zwróci się także do społeczności naukowej oraz entuzjastów w definicji celów badań dla tej misji. Od społeczności NASA będzie oczekiwać na tym etapie prostych 1-2 stronicowych opisów proponowanych badań. NASA zamierza zebrać zestaw różnych wstępnych propozycji do końca sierpnia 2020.

Trzy koncepcje lądowników, które zwyciężyły w konkursie NASA / Credits - NASA
Trzy koncepcje lądowników, które zwyciężyły w konkursie NASA / Credits – NASA

Kiedy Artemis-3?

Kiedy dokładnie zostanie przeprowadzona misja Artemis-3? NASA ma zamiar zrealizować ją przed końcem 2024 roku. Oczywiście, ta data zostanie dotrzymana tylko i wyłącznie, jeśli NASA otrzyma wnioskowane fundusze, a wybrani wcześniej partnerzy komercyjni, budujący lądowniki, także osiągną zakładane cele na czas. W USA nowy rok fiskalny zaczyna się 1 października, zatem amerykańscy politycy mają czas do końca września, by zatwierdzić (lub zmodyfikować!) propozycję budżetu NASA.

Program Artemis jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JF, Tw)

3 komentarze

  1. Przed lotem Artemis-3 powinno się wysłać do 2023r. Robota autonomicznego i Automatycznego który by wylądował w pobliżu tej misji Artemis-3 i poszukał by tego lodu wodnego i tak na początek stopił by go na powiedzmy 100-l Wody ,oczyścił ją do źródlanej dla tej załogi i wyniki przesłał na Ziemię.Dalej, stopił by kolejny lód i przerobił by go na 100-l ciekłego Tlenu i 100l. ciekłego Wodoru. Jak chcemy latać na Księżyc na dłużej i w przyszłości założyć na Księżycu stałą Bazę to to namacalne sprawdzenie Wody jest niezbędne. Myślę że jak to nie zostanie udowodnione wcześniej przed 1 -ponownym Załogowym lotem w 2024 ,to ta wyprawa nie ma sensu . Produkcja wody pitnej na Księżycu jest priorytetowa .

    • Być może do tego roku poleci Rover o nazwie VIPER, na razie widnieje na śliczniutkich wizualizacjach, ale z pewnością poleci wcześniej na Księżyc niż Artemis-3. Mnie bardziej interesuje, czy do skutku dojdą kolejne misje Artemis (po “trójce”), pytanie też czy będą one realizowane już po ukończeniu (nieszczęsnej) Gateway czy jednak NASA przestanie się wygłupiać i eksplorację Księżyca potraktuje tym razem na poważnie.

      • Maciej– Witaj, tak ma lecieć Rover VIPER wcześniej ale jest ? ,czy przetopi ten Lód i oczyści go do wody źródlanej i wyniki prześle na Ziemię. Czytałem że kolejne misje Artemis są zaklepane przez NASA do 2028 r, ale związane jest to z budową najpierw Stacji Księżycowej ,Międzynarodowej -Gateway w minimalistycznej wielkości. Znacznie się ma do tego przyczynić Komercja USA i JAXA ,Kanada,ESA i NASA. Ta Gateway będzie systematycznie Rozbudowywana i zaopatrywana w coraz leprze napędy aż po 2033r. zostaną dostarczone Moduły Pojazdu Międzyplanetarnego do lotu na Marsa,a wcześniej części Bazy marsjańskiej w której to muszą Rok spędzić pierwsi Ludzie którzy się odważą dolecieć na Marsa towarowymi automatycznymi Lotami .