Wirtualna podróż po Księżycu dzięki LRO

0

NASA opublikowała ciekawą “wirtualną podróż” po Księżycu w rozdzielczości 4K. Ta podróż powstała dzięki danym z misji Lunar Reconnaissance Orbiter.

Misja amerykańskiej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) rozpoczęła się 18 czerwca 2009 roku startem z wyrzutni LC-41 na Florydzie. 23 czerwca 2009 LRO wszedł na orbitę Księżyca, a 15 września rozpoczął obserwacje naszego naturalnego satelity.

Dzięki LRO już wiadomo, że we wnętrzu wielu wiecznie zacienionych kraterów na obszarach biegunowych znajduje się lód wodny. Wiadomo także, że wnętrza niektórych z tych kraterów są najchłodniejszymi miejscami w Układzie Słonecznym. Udało się także odkryć pewną ilość wejść do jaskini księżycowych – miejsc, gdzie potencjalnie w dalszej przyszłości można zbudować bazy załogowe.

LRO do dziś funkcjonuje prawidłowo i przesyła dużą ilość danych na Ziemię. NASA niedawno opublikowała “wirtualną wycieczkę” po Srebrnym Globie w rozdzielczości 4K. To nagranie można zobaczyć poniżej.

Podróż po Księżycu dzięki LRO / Credits – NASA Goddard

Jak na razie nie ma planów “szybkiego” zakończenia misji LRO. Niestety, nie ma także planów budowy następcy LRO, o podobnych możliwościach obserwacyjnych. Misja LRO powstała jeszcze w czasach, gdy NASA realizowała program Constellation, którego celem był powrót człowieka na Księżyc. Ten program został anulowany w 2010 roku. Aktualnie jednak nowa strategia NASA przewiduje powrót człowieka na Srebrny Glob i w jego okolice w przyszłej dekadzie.

(LRO)

Comments are closed.