Rozpoczyna się integracja łazika Mars 2020

1

W Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii rozpoczęła się integracja łazika Mars 2020.

Integracja łazika Mars 2020 rozpoczęła się w Spacecraft Assembly Facility High Bay 1, będącego częścią Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii. Oficjalnie nazwa fazy projektu Mars 2020 to “Assembly, Test and Launch Operations” (ATLO).

Pierwszym etapem ATLO jest integracja elektroniki okablowania do modułu wejścia w atmosferę Marsa (ang. descent stage).  W dalszych etapach będą trwały integracje innych komponentów misji: łazika, modułu lotu (w przestrzeni międzyplanetarnej) czy osłony aerodynamicznej. Prace będą trwać około 18 miesięcy, po czym nastąpi seria testów sprzętu. Start łazika Mars 2020 jest planowany na lipiec 2020.

Kawałek meteorytu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), który poleci w misji Mars 2020 / Credits - NASA/JPL-Caltech

Kawałek meteorytu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), który poleci w misji Mars 2020 / Credits – NASA/JPL-Caltech

Co ciekawe, na pokładzie łazika znajdzie się meteoryt marsjański. Kawałek meteorytu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008) posłuży do kalibracji instrumentów pomiarowych. Dobrze opisany meteoryt będzie bardzo dobrym punktem referencyjnym.

Za mniej niż miesiąc otwiera się okienko startowe dla misji lądownika Mars InSight. Start tej bezzałogowej wyprawy planowany jest obecnie na 5 maja z bazy Vandenberg w Kalifornii. Będzie to pierwszy międzyplanetarny start z tej bazy. Z uwagi na “dodatkową” moc rakiety Atlas 5 NASA zdecydowała przeprowadzić start z Kalifornii, a nie z Florydy.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Czekam na łazik który pobrałby z pewnej głębokości próbkę i zbadał ją pod mikroskopem w poszukiwaniu prostych bakterii. Misja nie wygląda na przełomową.