Udany start PSLV-XL z IRNSS-1I

0

Dwunastego kwietnia rakieta PSLV-XL wyniosła satelitę IRNSS-1I, będącego częścią indyjskiego regionalnego systemu nawigacyjnego.

Do startu doszło 12 kwietnia o godzinie 00:34 CEST z kosmodromu Sriharikota. Rakieta PSLV-XL wyniosła satelitę IRNSS-1I. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na odpowiedniej orbicie wstępnej.

https://www.youtube.com/watch?v=O-PE5U0YIsw

Start PSLV-XL z IRNSS 1I  / Credits – ISRO, DD National

Satelita IRNSS 1I jest “zamiennikiem” utraconego w sierpniu 2017 satelity IRNSS-H. Wówczas nie otworzyły się osłony aerodynamiczne rakiety PSLV-XL i nie doszło do uwolnienia satelity.

IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) to regionalny system nawigacji satelitarnej (GNSS), niezależny od amerykańskiego GPS czy rosyjskiego GLONASS. Ten system ma duże znaczenie dla pozycji Indii, które w Azji Południowej są regionalnym mocarstwem i mają duże potrzeby wojskowe m.in. z uwagi na sąsiadujące Chiny i Pakistan. IRNSS został zaakceptowany przez rząd Indii w 2006 roku. Pierwszy satelita został umieszczony na orbicie w lipcu 2013 roku.

Pierwsza generacja IRNSS bazuje na siedmiu satelitach, umieszczonych na różnych orbitach geosychronicznych i geostacjonarnych. Trzy z satelitów IRNSS operują z orbity geostacjonarnej, natomiast cztery pozostałe z orbity geosynchronicznej o nachyleniu 29 stopni.

(PFA)

Comments are closed.