Propozycja budżetu NASA na 2021 rok

0

Biały Dom przedstawił propozycję budżetu NASA na rok fiskalny 2021. Padła propozycja znacznego podniesienia budżetu tej agencji.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom. Aktualnie prezydentem USA jest Donald Trump.

W miesiącach poprzedzających prezentację nowego budżetu federalnego, trwają rozmowy na temat budżetów poszczególnych biur i agencji. Jest to także okres, w którym Biały Dom może zaproponować nowe kierunki rozwoju lub też ograniczenie działań.

Dziesiątego lutego Biały Dom przedstawił propozycję budżetu NASA na rok fiskalny 2021. Najważniejszą kwestią jest propozycja znacznego podniesienia budżetu NASA – aż o 2,6 miliarda USD więcej niż agencja otrzymała na 2020 rok. Łącznie NASA mogłaby operować budżetem o wysokości 25,2 miliarda USD.

Szczegóły propozycji budżetu NASA na 2021

Na działania związane z lotami załogowymi Biały Dom proponuje blisko 12,95 miliarda USD. Z tej kwoty 8,76 miliarda USD byłoby przeznaczone na systemy eksploracji “głębokiego kosmosu”, zaś prawie 4,19 miliarda USD na operacje na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) oraz kontrolę misji. Ten budżet zakłada budowę załogowego lądownika księżycowego wspólnie z partnerami przemysłowymi. Jest to pozytywna wiadomość, gdyż w ostatnich tygodniach pojawiały się informacje, że Biały Dom może zrezygnować z tej opcji budowy lądownika księżycowego. Jednocześnie nie sprawdziła się wiadomość, że Biały Dom może zaproponować opóźnienie powrotu człowieka na Srebrny Glob do 2028 roku. Ponadto, Biały Dom dalej deklaruje wsparcie dla budowy stacji LOP-G Gateway. Jednocześnie wyraźnie zostało zaznaczone, że Księżyc jest elementem drogi ku załogowej wyprawie na Marsa.

Projekty technologiczne dla eksploracji mają otrzymać wg tej propozycji blisko 1,58 miliarda USD. W tej kwocie mają być ujęte prace nad systemami księżycowymi, w tym produkcji energii elektrycznej, pozyskiwaniu zasobów (In-Situ Resource Utilization, ISRU), prace nad minimalizacją problemu pyłu księżycowego, a nawet możliwości zastosowania technologii jądrowych.

Dział “Nauka” ma otrzymać prawie 6,31 miliarda USD. W tej kwocie umieszczono prace nad misjami takimi jak VIPER, Lucy, Psyche i Dragonfly. Co ciekawe, Biały Dom proponuje, by misja Europa Clipper została wysłana na “komercyjnej rakiecie” (prawdopodobnie Falcon Heavy) co pozwoliłoby zaoszczędzić ok 1,5 miliarda USD względem wcześniej proponowanej rakiety SLS. Co więcej, blisko 1,77 miliarda USD NASA miałaby otrzymać na misje związane z Ziemią, w tym nadchodzące misje Sentinel-6 (współpraca z Europą) oraz Landsat-9.

NASA to także agencja związana z lotnictwem (aeronautyką). Dla tego działu Biały Dom proponuje 819 milionów USD, w tym prace nad demostratorem “cichego” lotu naddźwiękowego (Low Boom Flight Demostrator). Dział utrzymania, ochrony środowiska, usług i bezpieczeństwa NASA (w tym utrzymanie oraz modernizacja infrastruktury) otrzymałby blisko 3,55 miliarda USD.

Nagranie ukazujące działania w NASA, opublikowane 10 lutego 2020 / Credits – NASA

Spojrzenie w przyszłość – do roku fiskalnego 2025

Równocześnie Biały Dom proponuje swoją wizję całkowitego budżetu NASA na kolejne lata fiskalne. W latach 2022 – 2024 NASA mogłaby otrzymać pomiędzy 27,2 a 28,6 miliardów USD rocznie. Jest to znaczne podwyższenie budżetu tej agencji. W roku fiskalnym 2025 budżet NASA spadłby do 26,3 miliarda USD. Co ciekawe, inne federalne amerykańskie agencje (cywilne) mają doświadczyć poważnych cięć – nawet o kilkanaście procent.

Podwyższony budżet NASA na kolejne lata to z pewnością dobry sygnał. Warto tu dodać, że jeszcze w listopadzie 2018 Biały Dom rozpatrywał znaczne cięcia w budżecie NASA. Sytuacja zmieniła się na początku 2019 roku, kiedy to ogłoszono program Artemis. Zmiana, jaka się dokonała na przełomie 2018 i 2019 roku pozytywnie wpływa na NASA, choć oczywiście warto zauważyć, że ta agencja boryka się z kilkoma problemami. Jednym z nich jest opóźniająca się praca nad rakietą SLS (Biały Dom proponuje “zamrożenie” części dalszych prac), teleskopem JWST czy komercyjnymi systemami załogowymi na LEO (mowa tutaj o pojeździe CST-100 Starliner). Dużym problemem przez cały 2019 rok była kwestia braku wystarczających funduszy na realizację programu Artemis. Ten budżet stawia w pozytywnym świetle powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku.

Propozycja Białego Domu będzie w kolejnych miesiącach dyskutowana przez różne komisje przy Kongresie USA. Całość prac powinna zakończyć się przed 1 października, tak aby USA (i NASA, jako jedna z federalnych agencji) rozpoczęła nowy rok fiskalny z gotowym budżetem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dość często stosuje się tryb continuing resolution (CR). W tym trybie agencje i biura są finansowane „tak jak wcześniej”, z ewentualnymi poprawkami. W przypadku braku zgody na CR może dojść znów do „government shutdown”.

Budżety NASA są dyskutowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.