Udany start Vegi z marokańskim satelitą obserwacji Ziemi

0

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała europejska rakieta Vega z pierwszym marokańskim satelitą EO Mohammed VI-A.

Mała rakieta nośna spółki Arianespace wyniosła marokańskiego satelitę na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Start nastąpił 7 listopada o godzinie 02:42 CET. Ważący 1100 kg satelita trafił na orbitę docelową o parametrach 620×622 km oraz inklinacji 98 stopni w 55 minut po starcie.

Nazwany na cześć panującego króla Mohammeda satelita będzie pierwszym z dwóch satelitów tego kraju przeznaczonym do usług obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Budowany w tajemnicy przez Thales Alenia Space oraz Airbus Defense and Space satelita został ujawniony dopiero w ostatnich tygodniach. Satelita będzie służył do walki sił wojskowych z lokalnymi ugrupowaniami islamistycznymi, piratami z Zatoki Gwinejskiej czy też do ochrony granic.

Obserwatorzy szacują, że będzie mógł pozyskiwać zdjęcia o rozdzielczości 70 cm na piksel, które po obróbce danych będą mogły pokazać szczegóły wielkości nawet 50 cm.

Drugi marokański satelita EO (prawdopodobnie Mohammed VI-B) ma zostać wyniesiony rakietą Vega w przyszłym roku. Pierwszym marokańskim satelitą był zaś Maroc-Tubsat (inna nazwa Zarkae’ Al.-Yamama), zbudowany we współpracy z Politechniką Berlińską. Wystrzelony w 2001 roku satelita obserwacyjny miał masę 47 kg.

(PA, LK, SFN, GSP)

Comments are closed.