Żukbot zwycięzcą polskiej edycji ESNC 2017!

1

Studencki łazik Żukbot został zwycięzcą polskiej edycji konkursu nawigacyjnego ESNC.

European Satellite Navigation Competition (ESNC) to największy międzynarodowy konkurs na rzecz komercyjnego wykorzystania nawigacji satelitarnej. W tym roku pula wyniosła ponad 1 milion EUR, a zgłaszający projekt mieli szansę na zdobycie nagród w ponad 20 kategoriach. Jest to konkurs wyróżniający się swoją elitarnością, którego efektem są nowo powstałe firmy oraz patenty opierające się o sygnał nawigacji satelitarnej. Popularna nazwa tego konkursu brzmi “Galileo Masters” – jest to nawiązanie do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który jest dostępny od grudnia zeszłego roku.

W tym roku do polskiej edycji konkursu ESNC napłynęło 25 zgłoszeń. Stawia to polską edycję konkursu na trzecim miejscu w popularności – więcej zgłoszeń przesłano jedynie do edycji azjatyckiej i brytyjskiej.

Na przełomie sierpnia i września zespół krajowych ekspertów podjął decyzję dotyczącą wyboru zwycięzcy. Nie było to łatwe zadanie – kilkanaście wniosków było bardzo wysokiej jakości i selekcja okazała się niezwykle trudna. Eksperci skupili się na takich elementach wniosku jak: aspekt wykorzystania nawigacji satelitarnej, stopień zaawansowania projektu, praktyczność i potrzeba rozwiązania oraz szansa na sukces rynkowy.

Zwycięzca polskiej edycji ESNC 2017 został wybrany już 13 września, jednak oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło jednak dopiero podczas listopadowej konferencji „Satellite Masters Conference” odbywającej się w Tallinnie w Estonii.

Logo Żukbota / SKALP

W 2017 roku zwycięzcą polskiej edycji został łazik Żukbot, budowany przez studentów działających w Studenckim Kole Automatyków SKALP na Politechnice Gdańskiej (PG). Żukbot to autonomiczny robot rolniczy, zdolny do wykonywania szeregu pomiaru i prac. Prace nad tym łazikiem są już bardzo zaawansowane: Żukbot uczestniczył m.in. w konkursie Field Robot Event, w którym zajął wysokie miejsce.

Wykorzystanie sygnału z satelitów nawigacyjnych dla potrzeb rolnictwa to jeden z ciekawych trendów technologicznych ostatnich lat. Jest to branża, w której wymagania stawiane co do precyzji i dostępności sygnału są inne, niż w typowych (masowych) zastosowaniach czy też branżach takich jak lotnictwo. Co ciekawe, w niektórych przypadkach rolniczych potrzebne jest zastosowanie kilku technologii lokalizacyjnych i coraz bardziej zaawansowanych odbiorników GNSS, co stwarza miejsce dla projektów takich jak Żukbot.

Logo polskiej edycji konkursu ESNC 2017 / Credits - AZO

Logo polskiej edycji konkursu ESNC 2017 / Credits – AZO

Przed końcem roku odbędzie się jeszcze finał polskiej edycji konkursu ESNC. Na tym spotkaniu eksperci zadecydują o przyznaniu drugiego i trzeciego miejscu w konkursie.

Polską regionalną edycję konkursu European Satellite Navigation Competition od 2014 roku organizuje gdańska spółka Blue Dot Solutions. Konkurs pozwolił już wyłonić kilka bardzo interesujących pomysłów, które w ramach uzyskanego wsparcia otrzymały możliwość inwestycji oraz dalszego rozwoju.

Jeden komentarz