50 lat temu – koniec misji Apollo 11

0

Mija właśnie pięćdziesiąt lat od końca misji Apollo 11 – pierwszej wyprawy załogowej na Księżyc.

Statek Apollo 11 przebywał na orbicie Srebrnego Globu do 22 lipca 1969. Tego dnia o godzinie 05:55 CET, po 30 orbitach wokół Księżyca, nastąpiło odpalenie silnika pojazdu Apollo i lot powrotny w kierunku Ziemi.

Lot powrotny na Ziemię – misja Apollo 11 / Credits – NASA, Raiz Space

W trakcie lotu powrotnego załoga misji Apollo 11 wykonała serię wywiadów dla amerykańskich mediów. Ciekawostką z zapisów rozmów z dziennikarzami jest kwestia poinformowania o lądowaniu człowieka na Księżycu – do 22 lipca tylko Chiny, Północna Korea, Północny Wietnam i Albania nie przekazały informacji o tym historycznym wydarzeniu.

Prezentacja dla telewizji z 23 lipca 1969 / Credits – NASA

Ostatniego dnia misji nastąpiło przygotowanie pojazdu do wejścia w atmosferę. Wszystkie niepotrzebne przedmioty zostały spakowane lub zabezpieczone.

Profil misji Apollo 11 / Credits  - NASA
Profil misji Apollo 11 / Credits – NASA

Wodowanie w wodach Pacyfiku nastąpiło 24 lipca 1969 roku o godzinie 17:50 CET. Załoga misji Apollo 11 została podjęta przez amerykański lotniskowiec USS Hornet. Po tej misji załoga przeszła kwarantannę, choć w tamtych czasach praktycznie nikt już nie uważał, że na Księżycu może utrzymywać się jakiekolwiek życie.

Nagrania z lądowania misji Apollo 11 / Credits – John Wolfram

Drugie księżycowe lądowanie – misja Apollo 12 – została zaplanowana na listopad 1969. W ten sposób cel wyznaczony przez prezydenta Kennedy’ego – załogowe lądowanie na Księżycu przed końcem dekady – zostało wykonane dwa razy.

(NASA)

Comments are closed.