Koniec misji Sojuz MS-14

0

Szóstego września zakończyła się bezzałogowa misja Sojuz MS-14. Na Ziemię wrócił rosyjski humanoidalny robot Fiodor.

Do startu bezzałogowej misji Sojuz MS-14 doszło 22 sierpnia 2019 o godzinie 05:38 CEST. Był to rzadki bezzałogowy lot załogowej kapsuły Sojuz. W tym przypadku bezzałogowy start był związany z testem rakiety Sojuz-2.1a, która w przyszłym roku zastąpi dotychczas używaną rakietę Sojuz-FG w lotach załogowych.

Dwa dni później, 24 sierpnia, Sojuz MS-14 miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cumowanie jednak się nie udało – system KURS nie działał prawidłowo. Sojuz oddalił się od ISS. Dopiero we wtorek 27 sierpnia do węzła na końcu modułu Zwiezda przycumował Sojuz MS-14. Cumowanie przebiegło prawidłowo.

Pasażerem tego lotu Sojuza jest rosyjski humanoidalny robot Skybot F-850 (“Fiodor”). Dla tego robota to także misja testowa. Łącznie w tej misji Sojuza MS-14 na ISS zostało dostarczone blisko 658 kg ładunku.

Testy robota Skybot F-850 na ISS (w pierwszej części tego reportażu) / Credits – Роскосмос ТВ

Szóstego września 2019 roku Sojuz MS-14 zakończył swoją orbitalną misję. Odcumowanie od ISS nastąpiło 6 września o godzinie 20:14 CEST. Lądowanie w stepach Kazachstanu nastąpiło tego samego dnia o godzinie 23:35 CEST. Na pokładzie Sojuza MS-14 na Ziemię powrócił robot Fiodor.

Sojuz MS-14 oddala się od ISS / Credits – NASA TV

Jak na razie nie wiadomo, czy ten robot powróci na Stację. Przez kilka kolejnych miesięcy z pewnością będzie trwać analiza zebranych danych z eksperymentów w trakcie kosmicznej podróży robota Skybot F-850.

(PFA, NSF)

Comments are closed.