Sojuz MS-14 dotarł do ISS

0

W drugiej próbie cumowania rosyjska kapsuła Sojuz MS-14 dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu bezzałogowej misji Sojuz MS-14 doszło 22 sierpnia 2019 o godzinie 05:38 CEST. Był to rzadki bezzałogowy lot załogowej kapsuły Sojuz. W tym przypadku bezzałogowy start był związany z testem rakiety Sojuz-2.1a, która w przyszłym roku zastąpi dotychczas używaną rakietę Sojuz-FG w lotach załogowych.

Dwa dni później, 24 sierpnia, Sojuz MS-14 miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cumowanie jednak się nie udało – system KURS nie działał prawidłowo. Sojuz oddalił się od ISS.

Anulowane cumowanie Sojuza MS-14 / Credits – NASA TV

W poniedziałek 26 sierpnia nastąpiła relokacja Sojuza MS-13. Relokacja trwała kilkanaście minut i na pokładzie Sojuza MS-13 znaleźli się Luca Parmitano, Aleksandr Skworcow i Andrew Morgan. Dzięki tej relokacji uwolniony został węzeł na końcu modułu Zwiezda dla Sojuza MS-14.

Relokacja Sojuza MS-13 / Credits – NASA TV

Dzień później, we wtorek 27 sierpnia do węzła na końcu modułu Zwiezda przycumował Sojuz MS-14. Cumowanie przebiegło prawidłowo.

Cumowanie Sojuza MS-14 do ISS – 27 sierpnia 2019 / Credits – NASA TV

Pasażerem tego lotu Sojuza jest rosyjski humanoidalny robot Skybot F-850 (“Fiodor”). Dla tego robota to także misja testowa. Łącznie w tej misji Sojuza MS-14 na ISS zostało dostarczone blisko 658 kg ładunku.

Robot Skybot F-850 / Credits – Rockets Official

(NASA, PFA)

Comments are closed.