Test AA-2: widok z rakiety

2

NASA zaprezentowała nagranie testu AA-2 z pokładu rakiety, która wyniosła model kapsuły Orion.

Kapsuła MPCV Orion ma być wynoszona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety SLS. W przypadku problemów z rakietą SLS, w trakcie pierwszych 120 sekund lotu kapsuła MPCV Orion może uciec za pomocą Launch Abort System (LAS).

LAS to stosunkowo duża rakieta na paliwo stałe, która będzie instalowana na szczycie rakiety SLS. Zadaniem LAS jest “zabranie” kapsuły MPCV Orion na odległość bezpieczną od (potencjalnie) wybuchającej rakiety SLS. Dzięki LAS możliwe będzie uratowanie astronautów znajdujących się wewnątrz kapsuły MPCV Orion.

Drugiego lipca 2019 roku o 13:00 CEST NASA przeprowadziła test Ascent Abort – 2 (AA-2) dla zestawu LAS i kapsuła Orion. W tym teście kapsuła oraz LAS zostały wzniesione na wysokość około 9,5 km za pomocą rakiety na paliwo stałe (pierwszy stopień rakiety Peacemaker) zainstalowanej pod Orionem. Na tej wysokości doszło do odpalenia LAS i “wyciągnięcia” makiety kapsuły MPCV Orion. Test przebiegł prawidłowo.

Po tym teście NASA opublikowała nagranie z pokładu rakiety Peacekeeper z testu AA-2. To nagranie prezentujemy poniżej.

Widok z rakiety – test AA-2 / Credits – NASA Johnson

To nagranie potwierdza, że test AA-2 przebiegł prawidłowo. System LAS dla kapsuły MPCV Orion może zatem być uznany jako gotowy do użycia. Jest to ważny krok w przygotowaniach do pierwszego załogowego lotu kapsuły MPCV Orion.

(NASA)

2 komentarze