Test AA-2 (02.07.2019)

0

Drugiego lipca NASA przeprowadziła test systemu ratunkowego dla kapsuły Orion.

Kapsuła MPCV Orion ma być wynoszona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety SLS. W przypadku problemów z rakietą SLS, w trakcie pierwszych 120 sekund lotu kapsuła MPCV Orion może uciec za pomocą Launch Abort System (LAS).

LAS to stosunkowo duża rakieta na paliwo stałe, która będzie instalowana na szczycie rakiety SLS. Zadaniem LAS jest “zabranie” kapsuły MPCV Orion na odległość bezpieczną od (potencjalnie) wybuchającej rakiety SLS. Dzięki LAS możliwe będzie uratowanie astronautów znajdujących się wewnątrz kapsuły MPCV Orion.

Test AA-2

Makieta kapsuły MPCV Orion, LAS i rakieta na paliwo stale - ujęcie przed startem / Credits - NASA TV
Makieta kapsuły MPCV Orion, LAS i rakieta na paliwo stale – ujęcie przed startem / Credits – NASA TV
Zapis testu AA-2 / Credits – NASAKennedy

Drugiego lipca 2019 roku NASA o 13:00 CEST przeprowadziła test Ascent Abort – 2 dla zestawu LAS i kapsuła Orion. W tym teście kapsuła oraz LAS zostały wzniesione na wysokość około 9,5 km za pomocą rakiety na paliwo stałe (pierwszy stopień rakiety Peacemaker) zainstalowanej pod Orionem. Na tej wysokości doszło do odpalenia LAS i “wyciągnięcia” makiety kapsuły MPCV Orion.

Start testu AA-2 / Credits - NASA TV
Start testu AA-2 / Credits – NASA TV

Test przebiegł prawidłowo – rakieta wyniosła kapsułę Orion, po przekroczeniu prędkości dźwięku (w najbardziej krytycznym momencie wznoszenia) nastąpiło uruchomienie LAS, po czym Orion + LAS odłączyły się od rakiety. Następnie LAS odłączył od kapsuły.

Ujęcie tuż po uruchomieniu LAS / Credits - NASA TV
Ujęcie tuż po uruchomieniu LAS / Credits – NASA TV

Co ciekawe, w tym teście nie użyto spadochronów. NASA uznała, że wcześniejsza seria testów spadochronowych dla tej kapsuły w różnych konfiguracjach jest wystarczająca. Usunięcie spadochronów uprościło test i przyśpieszyło także prace nad tym testem.

Pad Abort – 1 – test z 2010 roku

W 2010 roku przeprowadzono test “Pad Abort-1” dla kapsuły Orion. Tamten test miał za zadanie zweryfikować możliwość ratunku astronautów w sytuacji niebezpieczeństwa związanego z rakietą nośną, ale jeszcze na wyrzutni startowej. Test przebiegł prawidłowo.

(NASA)

Comments are closed.