Pierwszy test VSS Unity pod napędem rakietowym

0

Piątego kwietnia 2018 roku rakietoplan VSS Unity wykonał pierwszy lot z włączonym silnikiem rakietowym.

Loty ślizgowe drugiego egzemplarza SpaceShipTwo (VSS Unity) trwają od grudnia 2016 roku. Do początku 2018 roku łącznie wykonano siedem lotów ślizgowych. Ostatni lot ślizgowy pojazdu został wykonany 11 stycznia 2018 roku.

Do pierwszego lotu z włączonym silnikiem rakietowym VSS Unity doszło 5 kwietnia 2018 roku około 18:00 CEST. Test wykonano z lotniska Mojave w Kalifornii. Z dostępnych informacji wynika, że VSS Unity osiągnął maksymalną prędkość 1,6 Mach i pułap 25,7 km. Silnik rakietowy działał około 30 sekund. Przetestowano także system ustawiania powierzchni nośnych VSS Unity. Kilka godzin po locie Virgin Galactic opublikował nagranie z tego testu, które prezentujemy poniżej.

Pierwszy lot VSS Unity z napędem rakietowym / Credits – Virgin Galactic

Był to pierwszy lot z włączonym napędem rakietowym od czasu katastrofy VSS Enterprise (31.10.2014), pierwszego egzemplarza SpaceShipTwo. W tamtym locie zginął jeden z pilotów VSS Enterprise. W wyniku śledztwa NTSB ustalono, że doszło w wyniku błędu ludzkiego do zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka zmian konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny.

Pierwszy lot z włączonym silnikiem rakietowym otwiera drogę do kolejnych testów. W tej chwili trudno ocenić, ile takich testów zostanie wykonanych w tym roku. Trudno też ocenić, czy w tym roku VSS Unity wzniesie się na swój maksymalny pułap (80 km nad poziomem morza, poniżej umownej granicy kosmosu). Można się raczej spodziewać serii lotów z coraz dłuższym czasem pracy silnika rakietowego, być może także z testowaniem kilku procedur awaryjnych.

(VG)

Comments are closed.