Siódmy lot ślizgowy VSS Unity

0

Jedenastego stycznia rakietoplan VSS Unity wykonał siódmy lot ślizgowy. To pierwszy lot tego pojazdu od sierpnia 2017.

Loty ślizgowe drugiego egzemplarza SpaceShipTwo (VSS Unity) trwają od grudnia 2016 roku. Do końca 2017 roku łącznie wykonano sześć lotów ślizgowych. Ostatni lot pojazdu wykonany został  4 sierpnia 2017 roku.

Jedenastego stycznia 2018 zostały wznowione loty ślizgowe VSS Unity. Tego dnia po godzinie 17:00 CET samolot WhiteKnightTwo (WK2) wyniósł VSS Unity z lotniska Mojave w Kalifornii na wysokość ponad 15 km. Po wyniesieniu tego pojazdu nastąpiło uwolnienie, a następnie lot ślizgowy, zakończony lądowaniem na tym samym lotnisku w Mojave. Podobnie jak w kilku ostatnich lotach, i tym razem zastosowano balast w formie zbiornika wody o masie 450 kilogramów. W porównaniu z “pustym” VSS Unity, ten zbiornik przesunął środek ciężkości pojazdu do pozycji z zainstalowanym silnikiem rakietowym. Woda była sukcesywnie zrzucana w trakcie lotu, zaś piloci obserwowali warunki pilotowania pojazdu. Symulowano w ten sposób lot z odpalonym silnikiem rakietowym.

VSS Unity po lądowaniu - 11.01.2018 / Credits - Virgin Galactic

VSS Unity po lądowaniu – 11.01.2018 / Credits – Virgin Galactic

Lot przebiegł prawidłowo. Podczas ślizgu osiągnięto maksymalną prędkość 0,9 Mach. Za sterami VSS Unity zasiedli Mark Stucky oraz Michael Masucci. Łącznie był to siódmy lot ślizgowy VSS Unity oraz jedenasty w ogóle lot tego pojazdu. Był to także 242 lot samolotu WK2.

Prawdopodobnie w tym roku dojdzie do pierwszych lotów VSS Unity z uruchomionym napędem rakietowym. Trudno jednak ustalić, czy w tym roku uda się wykonać lot VSS Unity z pełnym czasem pracy silnika rakietowego i z osiągnięciem maksymalnego pułapu – około 80 km.

(Tw)

Comments are closed.