Udane starty CZ-3B i PSLV-XL (12.01.2018)

3

Dwunastego stycznia doszło do startów dwóch rakiet orbitalnych: chińskiej CZ-3B i indyjskiej PSLV-XL. Łącznie na orbicie znalazło się ponad 30 satelitów.

CZ-3B wynosi dwa satelity Beidou

Do pierwszego startu doszło 12 stycznia o godzinie 00:18 CET. Rakieta CZ-3B wyniosła z kosmodromu Xichang dwa satelity konstelacji nawigacyjnej Beidou. Jest to 26 i 27 satelita tej chińskiej konstelacji. Oba satelity będą funkcjonować ze średniej orbity okołoziemskiej (MEO).

Płonący stopień CZ-3B / Credits - 9ifly.cn

Płonący stopień CZ-3B / Credits – 9ifly.cn

Tradycyjnie jak w przypadku wielu startów chińskich rakiet, stopnie spadły nie do morza, lecz na ląd. Kilka godzin po starcie rakiety CZ-3B pojawiły się także zdjęcia płonącego stopnia po uderzeniu w ziemię. Uderzenie na szczęście nie nastąpiło w zamieszkałym terenie, wciąż był to jednak obszar dostępny dla wielu osób. Na niektórych nagraniach można zobaczyć upadek tego stopnia w dość blisko budynków.

PSLV-XL – start 32 satelitów, polski akcent

Do drugiego startu w dniu 12 stycznia doszło o godzinie 04:59 CET. Indyjska rakieta PSLV-XL wyniosła z kosmodromu Sriharikota zestaw 32 satelitów. Lot przebiegł prawidłowo i satelity znalazły się na prawidłowej orbicie o wysokości około 505 km. Jeden z satelitów został umieszczony celowo na niższej orbicie o wysokości około 359 km (w wyniku dodatkowej pracy czwartego stopnia rakiety).

Głównym satelitą w tym locie był Cartosat-2F – najnowszy indyjski satelita dla potrzeb obserwacji Ziemi (EO). Ten satelita ma masę startową około 710 kg i możliwość generowania około 1 kWe z zainstalowanych paneli słonecznych. Satelita przez pięć lat ma obserwować Ziemię i wykonywać multispektralne obrazy naszej planety.

https://www.youtube.com/watch?v=lmS9zWPsCLo

Start PSLV-XL  – 12.01.2018 / Credits – Indian Space Research Organisation (ISRO)

Oprócz Cartosat-2F na pokładzie tej rakiety znalazło się jeszcze 31 innych satelitów. Ich łączna masa to około 600 kg. Najmniejsze z nich były formatu CubeSat 1/4 U (jedna czwarta typowej wielkości CubeSata).

Wśród wyniesionych satelitów znalazł się także jeden, u którego zamontowano komponenty wyprodukowane w Polsce. Jest to satelita ICEYE-X1 (alternatywna nazwa to POC-1) dla fińskiej firmy ICEYE. Celem tej firmy jest budowa serii satelitów obrazowania radarowego SAR. Niektóre z komponentów tego satelity zostały zbudowane w firmie Creotech z Piaseczna.

(PFA, NSF)

3 komentarze

  1. Chińskie władze wychodzą z założenia – jeden(sto) chińczyk mniej czy więcej , i tak się tego nie doliczymy 🙂

    • 32 satelity zostały wyniesione, choć wcześniej w niektórych źródłach zgubił się jeden 🙂

      • Krzysztof Kanawka on

        I więcej satelitów w jednym locie, tym więcej szans na takie problemy w wyliczeniach! 🙂