Chang’e 3 wciąż działa

0

Na początku 2018 roku kilku radioamatorom z całego świata udało się zarejestrować sygnał od chińskiego lądownika księżycowego Chang’e 3.

Lądownik Chang’e 3 osiadł na Księżycu 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Srebrnym Globie od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.

Misja Chang’e 3 składała się z dwóch komponentów: lądownika oraz łazika Yutu. Łazik przemierzył kilkadziesiąt metrów po powierzchni Księżyca. Warunki na naszym naturalnym satelicie szybko unieruchomiły ten łazik, jednak elektronika pojazdu działała aż do października 2016 roku.

Chiny oficjalnie nie informują o statusie tej misji, jednak radioamatorzy z całego świata wciąż odbierają sygnały od lądownika Chang’e 3. Sygnał jest mocny i wyraźnie rozróżnialny od szumu tła. Oznacza to, że przynajmniej system zasilania, system komunikacji i komputer pokładowy nadal prawidłowo działają u lądownika Chang’e 3. Jest to duże osiągnięcie – ponad 4 lata pracy na powierzchni Srebrnego Globu.

Pod koniec 2018 roku w kierunku księżyca powinna wystartować kolejna chińska wyprawa bezzałogowa – Chang’e 4. Lądownik ma osiąść na powierzchni Srebrnego Globu po stronie niewidocznej z Ziemi, prawdopodobnie w rejonie Aitken. W czerwcu 2017 pojawiła się informacja, że na pokładzie Chang’e 4 znajdą się także próbki biologiczne, w tym ziemniaki i motyle.

(NSF)

Comments are closed.