Udany start rakiety Dniepr z KOMPSat-5 (22.08.2013)

0

Rakieta Dniepr wyniosła 22 sierpnia na orbitę południowokoreańskiego satelitę KOMPSat-5. Start wykonano z bazy Dombarowskij w Rosji. Ten start może mieć duże znaczenie dla polskiego satelity BRITE-PL Lem.

Do startu doszło o godzinie 16:39 CEST. Rakieta Dniepr wyniosła z bazy Dombarowskij satelitę KOMPSat-5 z Południowej Korei. Start przebiegł bez problemów i satelita został umieszczony na orbicie heliosynchronicznej o wysokości około 550 km.

Masa KOMPSat-5 wynosi około 1400 kg. Podstawowym instrumentem na pokładzie KOMPSat-5 jest radar syntetyczne apertury (SAR). Jest to pierwszy satelita z Południowej Korei z zainstalowanym radarem na pokładzie.  W podstawowym trybie pracy SAR zainstalowany na KOMPSat-5 będzie w stanie dostarczyć obrazów z rozdzielczością około 3 metrów.

Ostatni start rakiety Dniepr z bazy Dombarowskij nastąpił w sierpniu 2011 roku. W ciągu dwóch lat od tamtego startu obserwowaliśmy różne zabiegi Rosji (lokalizacja bazy) i Ukrainy (dostawcy rakiety), które doprowadziły do czasowego wstrzymania lotów rakiet Dniepr. W konsekwencji, doszło do znacznego opóźnienia w lotach wielu satelitów, w tym i polskiego BRITE-PL Lem.

Start rakiety Dniepr z KOMPSat-5 otwiera drogę do startu kolejnej rakiety tego typu w listopadzie tego roku. Właśnie w trakcie tego lotu na orbitę zostanie wyniesiony polski satelita BRITE-PL. W tej chwili wiele wskazuje na to, że będzie to rekordowy lot – wraz z BRITE-PL na orbitę poleci aż dwadzieścia sześć innych satelitów!

(PFA, NSF)

{module [346]}

Comments are closed.