Testy chińskich i rosyjskich pojazdów hipersonicznych

0

22 kwietnia Chiny wykonały szósty lub siódmy udany test pojazdu hipersonicznego DF-ZF/WU-14. Trzy dni wcześniej Rosja przetestowała swoją konstrukcję hipersoniczną Yu-71.  

W styczniu 2014 roku informowaliśmy o pierwszym udanym locie chińskiego pojazdu hipersonicznego WU-14. Z dostępnych informacji wynika, że ten pojazd jest zdolny osiągnąć prędkość rzędu Mach 10.

W okresie pomiędzy styczniem 2014 a kwietniem 2016, Chiny łącznie przeprowadziły sześć lub siedem testów tego pojazdu, który otrzymał oznaczenie DF-ZF. Jeden z tych testów, przeprowadzony w czerwcu 2015 roku, miał z powodzeniem zademonstrować możliwość wykonania “ekstremalnych manewrów”, których celem jest możliwość penetracji rakietowych systemów obronnych.

Najnowszy test DF-ZF/WU-14 został przeprowadzony 22 kwietnia 2016. Z dostępnych informacji wynika, że test zakończył się sukcesem. Odpalenie pojazdu odbyło się z bazy Wuzhai w środkowych Chinach.

Pojazdy takie jak DF-ZF mogą w przyszłości stanowić część arsenału ofensywnego różnych światowych i regionalnych potęg militarnych. Takie pojazdy, zdolne do przenoszenia broni konwencjonalnej i jądrowej, poruszają się niżej niż pociski balistyczne, co oznacza większe trudności w detekcji i użyciu aktualnie istniejącej broni antysatelitarnej.

Trzy dni wcześniej, 19 kwietnia Rosja przeprowadziła test własnego systemu hipersonicznego, także dla celów wojskowych. Ten pojazd nosi nazwę Yu-71. Był to test z wykorzystaniem rakiety SS-19/UR-100NUTTH, wystrzelony z bazy Dombarowskij. Był to prawdopodobnie drugi lot tej konstrukcji.

(FB)

Comments are closed.