Pentagon: Chiny dokonały próby z rakietą hipersoniczną

0

Według Pentagonu Chiny dokonały testu rakiety hipersonicznej. Test rakiety WU-14 miał mieć miejsce 9 stycznia.

W minioną środę rzecznik prasowy Pentagonu podpułkownik Jeff Pool poinformował, że Chiny przeprowadziły 9 stycznia test rakiety z napędem hipersonicznym.  Takie próby czyniłyby Chińską Republikę Ludową trzecim krajem na świecie, po USA i Australii, przeprowadzającym próby z pełnowymiarowymi silnikami hipersonicznymi. Ppłk Pool powiedział “wiemy o testach hipersonicznych, ale nie komentujemy ich”

Według doniesień Washington Free Beacon test dotyczył pojazdu WU-14, który miał osiągnąć prędkość Mach 10, tj. 10 razy większą od prędkości dźwięku w powietrzu w warunkach normalnych.

W chińskich mediach, jak w państwowym China Radio International, biuro informacji ministerstwa obrony przekazało jedynie, że “planowane przez Chiny krajowe badania i eksperymenty przebiegają normalnie i nie są wymierzone w żaden kraj ani cel”. Nikt oficjalnie ani nie potwierdził ani nie zaprzeczył takim testom.

Pentagon w swoim corocznym raporcie o siłach zbrojnych Chin wspominał o budowie hipersonicznego tunelu aerodynamicznego. Nie wspominano o możliwych testach silników hipersonicznych.

Trzech przedstawicieli Partii Republikańskiej, w tym przewodniczący Komisji ds. Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, Howard McKeon, wyraziło zaniepokojenie testem, jak to określili, “chińskiego hipersonicznego pocisku manewrującego” i wskazali, że to armia USA pozostaje w tyle.

W roku budżetowym 2013 Stany Zjednoczone wydały około 200 milionów dolarów na 3 programy związane z napędem hipersonicznym.

Zobacz też:

(Pentagon, SpaceTravel)

Comments are closed.